Dovolená vlastním autem, nebo s cestovkou – co se vyplatí více?

Cestování

Čas letních dovolených se nezadržitelně blíží. V dnešní době, kdy ceny pohonných hmot vylétly vzhůru, přichází dilema – vyrazit na cesty vlastním autem, nebo využít služby cestovní kanceláře? 

Pokud chcete trávit dovolenou v Evropě a dáte si trochu práce s plánováním, bez cestovky skoro určitě ušetříte. Výjimkou může být výhodný last minute, který ale těžko najdete, pokud máte pevně stanovený termín, kdy dostanete volno v práci. Na co dát pozor, aby se vám výlet k moři vlastním autem opravdu vyplatil?

Nepodceňte pojištění

Pokud se rozhodnete cestovat na vlastní pěst, musíte si sečíst několik položek, abyste si porovnali cenu s nabídkami cestovních kanceláří. Velmi důležitým, a přitom často opomíjeným nákladem, je pojištění. A to nejen pro vás, ale také vaše vozidlo, pokud se s ním rozhodnete k moři vydat.

Díky členství v Evropské unii už nemusíte nutně uzavírat pojištění zdravotních výloh. Pokud cestujete po ostatních členských zemích, bude případná zdravotní péče uhrazena z vašeho veřejného zdravotního pojištění. Stačí vám k tomu evropský doklad zdravotního pojištění – tedy vaše kartička zdravotní pojišťovny. Nezbytné a neodkladné zdravotní péče se vám tedy dostane.

I pro své auto platíte pojištění celý rok, a to v podobě povinného ručení. Možná však nevíte, že to se nevztahuje jen na území České republiky. Všechny státy, kde je možné zelenou kartu využít, najdete vypsané právě na tomto dokumentu. 

S kvalitním a výhodným povinným ručením tedy ušetříte náklady za případné připojištění svého vozidla. Rozhodně se tedy vyplatí hledat nejen nejlevnější povinné ručenínejlevnější povinné ručení, ale zároveň takové, které přichází se službami vhodnými na cesty. Díky tomu budete moci jednu položku ze seznamu výdajů umazat.

Najděte si nejvýhodnější ubytování

Další výraznou položkou v rozpočtu na dovolenou je ubytování. Při zájezdu s cestovní kanceláří nemusíte řešit hledání a zařizování hotelu, ale taky na tom můžete značně prodělat. Vynaložíte-li trochu času a úsilí na vyhledávání ubytování dle vašich představ, najdete si ideální místo, a ještě oproti cestovce značně ušetříte.

Skvělým pomocníkem ve vyhledávání ubytování je třeba portál Booking.comBooking.com, kde najdete nepřeberné množství nabídek. Také si zde přečtete recenze od ostatních hostů, a budete tak mít představu, co vás na místě čeká. Pokud si najdete ubytování na vlastní pěst, můžete ušetřit až polovinu ceny klasického zájezdu s cestovní kanceláří.

Další možností je využití nabídek ubytování přes Airbnbubytování přes Airbnb. Zde můžete najít i opravdu levné ubytování, a to zejména pokud vám nevadí sdílet byt či dům s dalšími lidmi. Na své si zde však přijdete i pokud máte raději soukromí – můžete si například pronajmout celý byt nebo bungalov.

Nevyhazujte zbytečné peníze za cestu

Pokud máte sjednané výhodné pojištění a zajištěné ubytování podle vašich představ, můžete se začít chystat na cestu. Při cestování vlastním vozem je důležité si dát pozor na pár věcí, aby se vám cesta zbytečně neprodražila.

Naplánujte si, kde budete tankovat. Pohonné hmoty jsou nemalou položkou na seznamu nákladů na dovolenou, proto se vyplatí věnovat jim zvýšenou pozornost. Zpravidla platí, že benzín či nafta je o pár korun na litr dražší na dálnici než mimo ni. Proto si určitě natankujte ještě předtím, než na dálnici najedete. 

Stejně tak se vyplatí zastavit na pumpě, než přejedete hranice. Jedete-li například do Itálie, vyplatí se natankovat před přejezdem do Německa stejně tak jako poté před vstupem do Itálie, kde jsou pohonné hmoty ještě o něco dražší.

Levnější ubytování při cestování, můžete mít díky cashback programu Tipli pro rezervace na Booking.comTipli pro rezervace na Booking.com. Tento program vám umožní získat zpět určité procento z ceny ubytování.“

Zdroje info: povinneruceni.biz, airbnb.cz, booking.com

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.