O rekordní replice české mince si nejdříve návštěvníci mysleli, že je čokoládová – pořadatelé museli radikálně zasáhnout

Lidé jsou na nejrůznější kuriozity a zvláštnosti opravdu vysazení. Ne vždy je však vše tak, jak to na první pohled vypadá. O tom se mohli přesvědčit i lidé ze společnosti Česká mincovna a.s., kteří se rozhodli předvést svůj um na světové výstavě EXPO 2020 pořádané v Dubaji.

A dnes lze rozhodně říci, že se jim to povedlo, protože tamní publikum zaujala. I proto se tato firma, v regionu, který zlatu a drahým kovům přímo přeje, rozhodla rozjet i své vlastní aktivity. Ale zpět k oné „čokoládové“ minci.

Zlatý hřeb výstavy nebo podvod?

Vrcholem celé akce bylo vystavení repliky 130kilogramové zlaté mince, vytvořené ke 100. výročí vzniku československé měny. Tato mince dorazila na výstaviště v bronzovém pozlaceném provedení, což se neobešlo bez nečekaných komplikací. „Návštěvníci si zprvu mysleli, že je čokoládová. Museli jsme vyrobit nové popisky, které měly lidi přesvědčit, co už dnes mincovní technika dokáže. Tím spíše, že Dubaj je vysazená na rekordy a kuriozity,” řekl obchodní ředitel mincovny Aleš Brix.

Foto: Protext

Dotyčná mince, jehož originál je největší na světě, jenž vznikl gravírováním, byl na EXPO až do samého konce. A to ve vskutku báječné roli. “Střežil” vchod do české restaurace a těšil se obdivu laické a odborné veřejnosti.

I další výrobky jsou zajímavé

Obří replika mince však není jediným, čím na sebe tato společnost upřela pozornost. „Zmínit můžu pamětní pětisetkoruny s motivem lokomotivy Albatros pro ČNB, na nichž se opticky rozpohybují kola. To příchozí zaujalo,” líčí Aleš Brix.

A další projekty na sebe zcela jistě nenechají dlouho čekat. Poptávka po zlatě a po výrobcích z něj je totiž opravdu obrovská.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Česká mincovna založila firmu v Dubaji | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.