Dravá zvířata v akci: Krokodýlí ZOO Protivín

Krokodýlí ZOO Protivín

Máte rádi zvířata, a obzvláště ta velmi nebezpečná? Pokud ano, vyplatí se návštěva Krokodýlí ZOO Protivín. Chovatel ing. Miroslav Procházka postavil tuto atrakci přímo v srdci Protivína, malého města nacházejícího se na Písecku. Jedná se v podstatě o největší soubor aligátorů, gaviálů a kajmanů v České republice. K vidění je zde celkem 22 druhů krokodýlů, kteří žijí na celkové ploše o výměře 2000 m2. My se na prohlídku této speciální ZOO podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Různé čeledě krokodýlů

Návštěva této ZOO vás minimálně vyvede z omylu, že každý krokodýl vypadá stejně. Spatříte například druhy, které mají na délku i okolo 4 metrů. Jmenovat bychom mohli kupříkladu krokodýla filipínského anebo gaviála sundského či indického. Jedná se většinou o druhy, které jsou ve světě již na vymření, a zachovalo se několik posledních zvířat. Kriticky jsou na tom třeba krokodýli siamští, jež se zde podobně jako někteří jiní líhnou z vajec v umělých líhních. Vy i tento proces budete moci do značné míry pozorovat.

Obdivujte Golema!

Slovo golem přesně charakterizuje krokodýla mořského, který se nachází v této krokodýlí ZOO. Jedná se o zástupce majícího délku přesahující 4 metry. Podívat se ale budete moci i na Čambala, samce gaviála indického, který měří také přes 4 metry a tvoří pár se samicí Gangou, který je v podstatě jediný svého druhu na celém území Evropy. Rodinu těchto krokodýlů ještě dotváří jejich 5 mláďat, jež s nimi žijí v pospolitosti.

Těšte se na jedovaté hady

Připravit se můžete i na zhlédnutí expozice s jedovatými hady, mezi nimiž jsou zastoupeny jak kobry, tak i chřestýši a spousty druhů zmijí. Moc hezká je i kostra krokodýla, která je zde také vystavena na obdiv veřejnosti. Projekt Krokodýlí ZOO Protivín snese ta nejpřísnější ekologická kritéria. Postaven byl z původní stodoly pocházející z 18. století.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.