Dovolená

DROZD: Systém, který zachraňuje životy turistů

Slyšeli jste někdy o systému českého ministerstva zahraničních věcí DROZD? Pokud ne, určitě je dobré se s ním seznámit. Pomáhá totiž českým turistům v zahraničí. Pokud by vás na dovolené potkala nějaká živelná pohroma, ozbrojený konflikt nebo terorismus, systém o vás ví (tedy i příslušné české úřady) a bude vás zásobovat radami a aktuálními informacemi o nebezpečí.

Zachránil mnoho turistů

Při každém nebezpečí pak systém informuje turisty, kteří se do systému zaregistrovali. A to formou e-mailů i SMS zpráv. Například v roce 2016 byly na Korsice rozsáhlé požáry. V SMS, kterou turisté dostali, pak stálo: Dbejte zvýšené opatrnosti a pokynů místních složek. V případě ohrožení volejte + 33/607 764 394. Upozornění, pokyny a následný kontakt na zastupitelský úřad České republiky na daném městě. To v této situaci turistům nejvíce pomůže. Hojně využíván byl tak v Turecku v roce 2016. Tehdy se stala země dějištěm vojenského puče a mnoha hodin chaosu. I zde pomáhal DROZD. Po této události také začalo aplikaci používat mnohem více českých turistů.

Registrace do systému

Tu lze dělat přes internet nebo přes mobilní aplikaci. Nejde ani o nic složitého. Zabere vám to pár minut. Doplníte jen své jméno a příjmení, poté e-mail a mobilní číslo. Nakonec takzvaný itinerář cesty, tedy zmínění cíle vaší dovolené, datum příjezdu a odjezdu. Dále je zde mnoho nepovinných údajů, jako číslo cestovního dokladu nebo pojištění.

Registrujte se před dovolenou

Téměř při každé neblahé události ve světě ministerstvo varuje – registrujte se do systému DROZD. A musí se nechat, že se to vyplatí. nestojí vás to žádné peníze ani mnoho času, přesto je systém sto zachránit vám život. Nejvíce se registrace doporučuje při cestování do nebezpečnějších destinací, jako je blízký východ, asi a podobně. Nebezpečí však není vyloučeno nikde. Systém DROZD funguje již desátým rokem. Prvním impulsem bylo tsunami v jihovýchodní Asii v roce 2004.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *