ist1

Největší Istambulské památky – co byste o nich měli vědět

Kdo tohle jedinečné Turecké město navštíví, měl by si rozhodně naspat na svůj seznam následující tři body: mešitu Hagia Sofia, sultánský palác Topkapi a Modrou mešitu. Pokud se však nechcete přetahovat s davy turistů nebo skončit po návštěvě nepříjemně rozčarování, přečtěte si naše tipy.

Dominantou Istanbulu není Hagia Sofia, ale Modrá mešita. Ano, vypadá sice podobně, ale když se podíváte ještě jednou, jde omyl jasně patrný.

Topkapi se v největší špičce vyhněte

V době jeho největší slávy tu žilo až 4 000 lidí. Už tehdy vypadalo přeplněně, ale množství turistů, kteří se dokáží do Topkapi denně prodrat, toto množství zdaleka předčí. Obrana naštěstí existuje – brzké ranní hodiny, nebo naopak pozdní odpoledne. Úplně sami tu sice nebudete, ale jde o zážitek vcelku únosný. A za prohlídku honosných interiérů a nádherných zahrad to rozhodně stojí. Ovšem pokud jste fanoušci Velkolepého století, možná budete zklamaní. Všechna legendární seriálová místa tu totiž neuvidíte. Řada z nich byla zpřístupněna jen a pouze filmařům.

Hagia Sofia nepříjemně překvapí vysokým vstupným

Je to tak a na slevy se tu příliš nehraje. Jak takž to ještě uhrajete u nejmenší dětí, ale senioři i studenti mají smůlu. Koneckonců, tady se tísní davy v každou otevírací hodinu, takže ke snižování vstupného není důvod. Na druhou stranu, fotografovat lze uvnitř neomezeně, tak alespoň něco. A jakmile se v prostoru zorientujete, zamiřte do galerie v prvním patře. Odsud budete mít všechnu krásu Hagia Sofie jako na dlani.

Modrá mešita je přístupná zdarma

Ano, to rozhodně potěší. Přijdete-li sem brzy ráno, setkáte se zpravidla jen s několika věřícími, ale čím dále slunce na obloze vystoupá, tím více návštěvníků očekávejte. Povinné je také odložení obuvi před vstupem a samozřejmě vhodný oděv (dlouhý rukáv i kalhoty). U vstupu to vždy někdo hlídá, tak se nepokoušejte projít, ušetříte si množství nadávek.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *