kristku-dum-wiki

Dům, který vypráví příběh – U Kristkova domu v Brně přibyl nový symbol – berla

Tuto nevšední výtvarnou instalaci navštívil v Brně snad každý milovník moderního umění. Jde totiž o dům, který díky své výzdobě doslova dokáže vyprávět příběhy. Vlastně jeden konkrétní příběh – ten o bájném Sisyfovi.

Dominantou Kristkova domu jsou obří ruce chránící živý strom a hodiny, na jejichž ručičce obíhá Sisyfos. Tak můžeme tuto dominantu čtvrti znát z fotografií. Na domě je i malba zaniklého vlaku Tišnovka.

Kristkův dům a jeho myšlenka

A to všechno má rozhodně svůj důvod. Český sochař, malíř a akční umělec Lubo Kristek totiž jejich prostřednictvím akcentuje nutnost dokázat naplnit okamžiky, kdy člověka netíží balvan. K milovníkům umění se tak snaží najít cestu všemi možnými cestami.

Foto: FreeArts / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

4. září se u Kristkova domu konala netradiční premiéra filmu Ab ovo o životě a díle Lubo Kristka obohacená o živé vstupy. Některé postavy z Kristkových obrazů vystoupily z plátna. To bylo něco, o čem si mohli fanoušci jeho výtvarného umění zatím nechat jen zdát. A přesto se právě tento sen stal nedávno skutečností.

Nechyběl ani samotný umělec

Jako postava z díla „Na hraně pouti do krajiny nekonečna“ se zjevil sám Kristek s berlou, která v obrazu symbolizuje strasti procesu stárnutí. Šlo o velmi symbolický počin, který vyvolal ve všech přítomných nefalšované nadšení. Závěrem berlu zapíchnul do trávníku před Kristkovým domem a pronesl: „Na hranu se zatím nechystám, ta by měla ještě počkat. A snad mezitím obroste růží.“

Nešlo však jen o prázdné gesto. Dům, který přetvořil v monumentální asambláž (to je výtvarná technika, která se snaží propůjčit dvojrozměrnému obrazu třetí, tedy prostorovou dimenzi) tak byl obohacen o další trvalý symbol i příběh.

Zdroj: https://www.metro.cz/u-kristkova-domu-v-brne-pribyl-novy-symbol-berla-f6c-/protext.aspx?c=A210908_112200_metro-protext_wei, https://www.informuji.cz/objekt/11314-kristkuv-dum/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kristk%C5%AFv_d%C5%AFm

Náhledové foto: DigiAr / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *