Endemity ostrova Mindoro – tohle jen tak někde neuvidíte

Co se vám vybaví, když se řekne Filipíny? Manilla? Luzon? Krásné pláže a ničím nerušené koupání? Nebo nádherná příroda? Tak právě na to poslední jsme se dnes rozhodli zaměřit.

Filipíny vám totiž dokáží nabídnout celou řadu nevšedních lákadel – a to zejména ve chvíli, kdy zamíříte na Mindoro, což je jejich čtvrtý největší ostrov.

Tamaraw – jedinečný zakrslý buvol

Na první pohled ho poznáte podle zvláštních rohů. Má je krátké, zploštělé a lehce prohnuté. Říká se mu také tamaraw a na Mindoru je po něm pojmenováno mnoho věcí – místní zkrátka vědí, jak z turistického lákadla vytěžit co nejvíce.

Jako tamaraw (nebo tamarao) je tu tak pojmenováno kdeco – od vodopádu až po plážový bar. Pokud se s ním chcete setkat na 100 %, pak musíte vyrazit do středu ostrova, kde dodnes žije 12 domorodých kmenů Mangyanů. Většina z nich žije ještě původním způsobem života a v ohradách chovají právě tamarawa. A kam se za nim vydat? Buď do hor nebo do východní části ostrova, jednoznačně však doporučujeme místního průvodce.

Foto: Pixabay

Další zajímavosti uvidíte po cestě na nejvyšší horu

Jde o Monte Halcón (2586 m n. m.) a výstup na ni rozhodně není žádnou procházkou růžovým sadem. Spíš se připravte na poměrně náročný výstup. Nahoru však naštěstí vede červeně značená trasa, takže zabloudit nemůžete.

Ovšem tu úplně největší zajímavost Filipín přímo na ostrově nenajdete. Je jím totiž korálový útes Apo Reef, ležící na západ od přístavu Sablayan. Jde o srdce přírodního parku, zapsaného mimo jiné i na seznamu UNESCO. Tak unikátní zdejší fauna a flóra je. A těšit se tu můžete i na mangrovové porosty nebo chaluhová „moře.“

Zdroj videa: YouTube kanál GMA Public Affairs

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.