EU spustí covidové pasy v červenci

Hranice Covid-19

Rada Evropské unie se konečně rozhýbal a rozhodla. Jednomyslně se shodla na tom, že podpoří digitální certifikát Covid-19. Cíl tohoto kroku je vcelku logicky. Prostě se musí podpořit bezpečný a volný pohyb lidí v době, kdy mnohde velmi pomalu doznívá pandemie koronaviru. Musí se jednoduše prokázat, zdali byla osoba očkována, prošla testem nebo v nedávné době onemocnění Covid-19 prodělala.

Certifikát od 1. července

Právě na začátku prázdnin začne platit certifikát, a to v digitální či papírové podobě. Jeho součástí bude samozřejmě QR kód, jenž se bude vydávat bezplatně. Nebude se ale jednat o cestovní doklad v pravém slova smyslu. António Costa, předseda vlády Portugalska, konkrétně uvedl: „Osvědčení je důležitým krokem k normálnějšímu, svobodnějšímu a bezpečnějšímu životu během pandemie. „Od léta usnadní volný pohyb všech Evropanů.“

První návrh pro občany EU

Samotný právní rámec pro osvědčení je složen ze dvou hlavních legislativních návrhů. Ty předložila Evropská komise v březnu. První návrh se týká občanů Evropské unie a jejich rodinných příslušníků. Druhý je určen lidem třetích zemí, již legálně pobývají v Schengenském prostoru. Návrhy uvádějí, že bude možné certifikát používat ve všech členských státech EU, stejně jako v Lichtenštejnsku, na Islandu, Norsku a Švýcarsku.

Koronavirus

Foto: Pixabay

WTTC dohodu samozřejmě vítá

Virginie Messina, hlavní viceprezidentka Světové rady pro cestovní ruch a turistiku (WTTC), tyto informace přijímá s povděkem. Konkrétně uvedla: „WTTC vítá dohodu dosaženou na certifikátu EU Digital Covid-19, který nyní dal všem členským státům zelenou.

„Tento nový certifikát by mohl být klíčem k odemčení mezinárodního cestování a zachránit tisíce podniků a miliony pracovních míst v celé Evropě i mimo ni.

„Uvádí všech 27 členských států, které uvítají očkované cestovatele a ty, kteří budou mít důkaz o negativním testu nebo pozitivním testu na protilátky včas v hlavní letní sezóně, což ekonomikám poskytne masivní a tolik potřebnou podporu.“ Zároveň vyzvala všechny země EU, aby zprovoznily certifikát právě k uvedenému datu na počátku prázdnin.

Zdroj info: https://www.breakingtravelnews.com/news/article/eu-to-launch-covid-19-passport-in-july/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.