Externsteine – působivá skalní pevnost v Teutoburském lese

Externstein

Každého, kdo do této oblasti zavítá poprvé, zcela jistě uchvátí její velkolepost. Zdejší skála byla tvarovaná a vyhlazená nejenom větrem a vodou, ale také dovednými kameníky. Protkává ji řada jeskyní a na vrcholku lze spatřit velké plošiny se zbytky někdejšího sídlení.

Skály Externsteine kdysi sloužily jako poutní místo, pevnost, letohrádek i vězení. V předminulém století se ovšem díky vlivu romantismu začaly těšit takovému zájmu turistů, že v jejich bezprostřední blízkosti bylo vybudováno malebné jezero, jehož krásou se můžeme těšit i dnes.

Od křesťanských poutníků až dodnes

Historie Externsteinu je velmi pestrá. Vyrazit za ním musíte do horského lesa na severu Německa. Původně pohanská svatyně musela okolo 8. století přepustit své útroby křesťanským mnichům . Z této etapy jejího života tu najdeme i obrovský kamenný kříž, vytesaný v jedné ze stěn. Z pohanských dob tu ovšem stále ještě některé památky najdeme.

Externstein

Typickou je například Irminsul alias Sloup světa, o němž se Sasové domnívali, že podpírá vesmír. Křesťané si ho ovšem přisvojili a do skalního útesu nad ním vytesali sv. Nikodéma, který nad pohany symbolicky převzal patronát.

Záhady Externsteine

Ovšem nejpůsobivější a zároveň také nejtajemnější částí Externsteine jer rozhodně malá skalní kaple s kulatým oknem, vytesaná přímo pod vrcholem jednoho ze sloupů. Okno je vytesáno tak, aby jím bylo možné pozorovat východ slunce během letního slunovratu. Milovníci záhad pak přísahají, že tady cítí vliv zvláštních přírodních sil. Ještě více se však prý koncentrují v tzv. Dolní kapli s umělou kamennou nádrží, sloužící jako symbolická cesta k samému středu země.

Externstein

Těšit se můžete také na zajímavé a mnohde velmi dobře dochované kamenné reliéfy z křesťanských dob. Přístup je zabezpečen zábradlím a dalším prvky, takže se není třeba bát. Jen se připravte na to, že cesta nahoru nebude právě snadná.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.