fs1

Falešné památky: I vy se můžete nachytat

Pojem fake news vám určitě není neznámý. Jde o „zaručeně pravdivé“ zprávy, jež však ve skutečnosti nemají vůbec žádný reálný základ. A Fake sights alias falešné památky jsou na tom velmi podobně.

Všichni je znají, všichni by dali ruku do ohně za jejich pravost a přitom jde často jen o obyčejné vábničky na turisty. Nenechte se nalákat na bezcenné pozlátko. Ukážeme vám, jak se nenechat nachytat.

Check-point Charlie

Za nejbližší Fake sights ani nemusíme nikam daleko, stačí zamířit do Berlína. Najdete tu totiž tzv. Check-point Charlie, kde se měly v dobách minulých odehrávat kontroly všech osob, které mířily na druhou stranu Berlínské zdi. Ve skutečnosti tudy procházeli prakticky výhradně vojáci. Budka Check-point Charlie stála na místě do roku 1990 a poté byla demontována. Velmi rychle se však na místě objevila znovu jako objekt zájmu pro turisty. Jde však jen o pouhou napodobeninu.

Dračí jeskyně v polském Krakově

Ani v dalším případě není třeba chodit pro senzaci daleko. Také věříte, že pod královským hradem Wawel kdysi sídlil drak? Aby ne, když to místní legendy hojně podporují a prostranství před ní vévodí dokonce dračí socha. Ale žádný drak tu nikdy nebyl, vždyť i legendární kostra wawelského draka je ve skutečnosti složeninou několika prehistorických zvířat. A víte, co tu bylo doopravdy? Nejvyhlášenější hampejz v okolí. Ideální místo na výlet pro rodinu s dětmi, že?

Hrad Vlada Drákuly

Ano, tato historická osobnost na území Rumunska opravdu žila a legendy o její krutosti rozhodně nejsou přehnané. Ovšem Drákulův hrad Bran – to už je legenda přehnaná ad absurdum. Ano, místo sice sedí, ale nic dalšího ne. Hrad Bran Drákulovi nikdy nepatřil, takž v něm ani nepobýval. Ale vypadá tak impozantně, že tomu z řad turistů věří jen málokdo… A co vy, necháte se nachytat?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

10 komentářů

 1. &ony Odpovědět

  Hrad Bran je v Rumunsku 😉
  článek o Fake Sights bych si představoval tak, že bude uvádět věci na pravou míru 🙂

 2. Rotor Odpovědět

  Neverte fake news, ktere tady siri autorka clanku. Drakula hrad Bran sice nevlastnil, ale pri svych valecnych tazenich na hradu Bran pobyval.

 3. Petr Odpovědět

  Od kdy je Wawel ve Varšavě? a je to to samé jako Blaničtí rytíři nebo Brněnský drak, je to prostě pověst, pokud tedy víte co to znamená pověst.

 4. Anna Odpovědět

  Od kdy je Wawel ve Varšavě? a je to to samé jako Blaničtí rytíři nebo Brněnský drak, je to prostě pověst, pokud tedy víte co to znamená pověst.

 5. Pavel Odpovědět

  Koukám, že se „Světem cestovatele“ bych netrefil ani na Slovensko :-)))
  Situace s pracanty je tak zoufalá, že do redakce berete i brigádníky z pomocných škol ?

 6. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

  Jasně, to je teda překlep. Díky moc.

  A ten Bran tam opravdu prezentují jako sídlo, kde Vlad bydlel snad už narození, což zkrátka není pravda. Kdo cestuje za Vladem, musí prostě do Poenari.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *