Jak ochutnat Kolumbii? Víme, co nevynechat

Karibské pláže ale i divoké tichomořské pobřeží, hustá amazonská džungle a na druhé straně lahodná káva opravdu v každém městě. Kolumbie je zemí protikladů a pokud ji chcete opravdu poznat, musíte ji prostě ochutnat…

Doporučujeme navštívit jako první malebné koloniální město Salento. Má svou jedinečnou atmosféru. Nízké bílé domy s pestrobarevnými dveřmi a balkony a dlážděnými ulicemi, od nichž se nádherně odráží zvuk koňským kopyt… Kromě toho leží Salento jen 30 minut jízdy džípem od stále zamlženého smaragdového údolí Cocora, ve kterém roste až do nebe asi nejslavnější symbol Kolumbie – voskové palmy.

Kolumbie, to je především káva

Kolumbie patří spolu s Vietnamem a Brazílií ke třem největším světovým producentům kávy. Samotné Salento je pak obklopeno četnými plantážemi. Většinu z nich lze navštívit a podívat se na to, jak roste káva, nebo jak se sklízí a zpracovává.

Kolumbijská káva se od té evropské na první pohled neliší. Všude najdete kavárny, kde si můžete nechat připravit staré dobré espreso, latte nebo capuccino. Ale skutečným kolumbijským kávovým pokladem je tinto – slabá káva, uvařená v bavlněných filtrech připomínajících malé motýly. Prodávají ji všude – na rohu ulice, na zdi u náměstí nebo na schodech kostela. Pokud milujete hořkou, řekněte to. Obvykle totiž k tintu dostanete velkou porci mléka a cukru.

Měli byste vědět: v jiných jihoamerických zemích neoznačuje slovo tinto kávu, ale červené víno.

Co si dát ke kávě

Objednejte si obleas – jeden z nejpopulárnějších pouličních dezertů. Mezi dvěma tenkými křupavými oplatkami leží tlustá vrstva šlehačky a moaré džemu (z místní odrůdy ostružin). Zachutná vám i arequipe, krém z dlouho vařeného mléka, známý také jako dulce de leche. V klasické verzi je sypaný hoblinami žlutého sýra. A chybět nesmí ani koblihy bunuelos, čerstvě připravované pro každého milovníka sladkých pochoutek. Poznáte je snadno – obvykle se na ně stojí dlouhé fronty.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.