Francouzské Alpy: Skvělý Alpe d Huez

Alpe d'Huez

Lyžování ve Francii může být naprosto fenomenální, a to především ve známém lyžařském středisku Alpe d’Huez. To se nachází v nadmořské výšce 1860 m n. m. konkrétně na jižních svazích známého masivu Grandes Rousses. Z olympisjkého střediska Grenoble se sem dostanete za hodinu a z hlavního města Francie Paříže za 4 hodiny. Mnozí lidé považují Alpe d Huez za nejlepší středisko v celé Evropě. Označováno je také jako Sluneční ostrov, a to hlavně díky neustálému přílivu slunce, které je pro jižně orientované pisty typické. Alpe d’Huez láká v i v létě, kd zde zpravidla končí některá z královských horských etap Tour de France.

Alpe d'Huez panorama

Dostatek sněhu zaručen

V první řadě je třeba předeslat, že v Alpe d’Huez rozhodně nebudete mít nouzi o sníh. Celkem 248 kilometrů sjezdovek je velmi pečlivě upravováno a o dostatečné množství sněhu se stará celkem 785 sněžných děl. Vynikající je i přepravní kapacita ve středisku. Pro přehlednost ji uvádíme v následujících odrážkách.

–          41 vleků a lanovek

–          16 kabinkových lanovek

–          24 sedačkových lanovek

Celková kapacita se pohybuje okolo přepravení 104 000 lidí za jednu hodinu.

Největší magnety Alpe d’Huez

Mnoho lidí jezdí do tohoto střediska především za sjezdem nejdelší černé evropské sjezdovky Sarenne. Ta disponuje délkou 16 kilometrů a celkovým převýšením 1 800 m. Konkrétně vede z ledovcové oblasti Sarenne přes La Fare a Château Noir. Pojedete nepřetržitě zhruba jednu hodinu čistého času. Vynikajícím zážitkem je také průjezd sjezdovkou Tunnel, která se vyznačuje tím, že 200 metrů vede skutečným tunelem vyhloubeným ve zdejším ledovci.

Alpe d'Huez vrchol

Skutečné lyžařské hody

Lyžařská oblast Alpe d’Huez je důmyslně propojena s malými středisky Villard-Reculas, Huez-en-Oisans, Auris-en-Oisans, Oz-en-Oisans a Vaujany. Dostanete se až do nadmořské výšky 3 330 m. Celkem se zde nachází 17 černých, 31 modrých, 36 červených a 39 zeleně značených sjezdovek. Cena skipasu v hlavní sezoně činí 210 Eur za den.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.