Frýdek-Místek a jeho tajemné vzkazy na zdi aneb česká obdoba londýnského NotesToStrangers

„Kdo spěchá, pije čaj vidličkou,“ „Cesta bez překážek nikam nevede,“ „Stačí Ahoj,“ „Tolerance může být převlečená lhostejnost“ … Zní vám to jako motivační hesla z plakátů? Tak ve Frýdku-Místku si můžete podobná motta nebo jen vtipně umístěná slova přečíst naživo.

Obvykle se k nám podobné info dostává spíše ze zahraničních zdrojů. Velmi známý je například Andy Leek a jeho NotesToStrangers, což jsou vzkazy napsané na papíře a nalepené na různých místech v Londýně – od pouličního osvětlení až po nejrůznější reklamní plochy.

Legální? Nikoli. Zajímavé? Ano.

To tajemný stvořitel frýdecko-místeckých nápisů svou totožnost stále tají. Není divu. Ne všechny plochy, které ke svému „umění“ využívá, jsou totiž legálně dostupné. A proč jsme dali umění do uvozovek? Jeho dílo se totiž žádnými zvláštními uměleckými sklony chlubit nemůže. Omezuje se jen na jakási šablonovitá písmena. Mnohem větší důraz klade na sdělení jako takové.

Vzkazy jsou umístěny na mnoha místech Můžete si jich všimnout např. při cestě autobusem. Za jinými je třeba se vypravit do odlehlejších končin. Někdy je sdělní prosté – „Věř si,“ „Miluj.“ Jindy nezapře jistou dávku vtipu a nadhledu. Například v podchodu u stanice městské policie je velkým písmem vyvedeno „Nebe s péčí.“ A mohli bychom pokračovat.

Více prostoru každému, kdo má zájem

Nápisy ve Frýdku-Místku vznikají zdánlivě náhodně. Jde o stále živý projekt a neustále se objevují další. Pomineme-li právní stránku věci, jde rozhodně o zajímavý prvek pro každého zvídavého výletníka. Na internetu vznikají celé soukromé i veřejné galerie a procházka po městě tak často dostává docela nový význam.

Zkuste i vy objevit taková motta jako:

  • Pravda vyděsí
  • Zapusťte kořeny
  • Úsměv čistí zuby
  • Dávání je dar
  • Oko za oko… A svět bude slepý

Leckdy vás dovedou k zamyšlení, jindy se jen vědoucně pousmějete. Frýdek-Místek je zkrátka svůj – jedinečným způsobem.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.