and1

Modré díry u Androsu zatím nikdo nespočítal

Pokud se na plochý ostrov Andros, tvořící součást bahamské oblasti, podíváte ze vzduchu, bude se vám jevit spíše jako složitá spleť kanálů, ostrůvků a korálových mělčin. Ale je to ještě lepší – tyrkysově modrou hladinu totiž tu a tam naruší tmavé inkoustově modré skvrny.

Jde o legendární modré díry u Androsu. Každá z nich je vstupem do nebezpečného podmořského labyrintu jeskyní, v nichž přišel o život už nejeden potápěč. Ohromné nádherné zdobené dómy sem však každým rokem lákají další a další návštěvníky, takže neblahé číslo androských obětí čas od času poposkočí ještě výš.

Oceánský jazyk a další zajímavosti Androsu

Andros jakožto největší z bahamských ostrovů (s délkou 160 kilometrů) najdeme na podmořské plošině, známé také jako Velká bahamská lavice. Ze tří stran ho omývá korálové moře, ovšem tu třetí obepíná hluboká voda, známá také jako Oceánský jazyk (Tongue of the Ocean). Mělčiny tu téměř okamžitě přecházejí do strmé propasti – a právě tady najdeme ony modré díry.

Jejich průzkum stále pokračuje a zatím se nenašel žádný odvážlivec, který by je přesně spočítal. Větší průzkumné expedice se tu objevily teprve v 60. letech minulého století. Právě ony objasnily, že jejich základem je právě ona vápencová plošina, provrtaná skrz naskrz působením vnějších faktorů. A během poslední doby ledové, kdy se hladina nacházela o mnoho výše, v nich společné působení slané a sladké vody vytvořilo právě tyto prohlubně.

Bájná lusca? Spíš jen přírodní jev

Ale Andros láká i milovníky kryptozoologie. Podle legendy by se totiž v jeskyních měla ukrývat lusca – jakýsi kříženec mezi chobotnicí a žralokem. Za vznik této legendy vděčíme nejspíš prudkým vírům a výtryskům vody, k nimž u modrých děr dochází během přílivu a odlivu.

Pokud byste se o pravosti této legendy chtěli přesvědčit na vlastní oči, vždycky si kromě pořádné potápěčské výbavy najměte i zkušeného instruktora. Do androských modrých jeskyní se nesmíte potápět bez doprovodu. Neriskujte tedy vysokou pokutu ani svoje zdraví.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *