Ganga – nejposvátnější řeka světa

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Díky svým 2 500 kilometrům se nemůže pyšnit žádným zeměpisným rekordem (pro srovnání Nil nebo Amazonka jsou asi dvakrát delší), ovšem žádná jiná řeka nerozněcuje mysli věřících i umělců celého světa tak, jako právě Ganga. V čem spočívá její kouzlo?

Kdyby vás nějaký démon přenesl k jejím pramenům, nejspíš byste ji nepoznali. Pramení totiž hluboko mezi rozeklanými vrcholky Himálaje. Zdejší klid však ostře kontrastuje s pestrobarevností měst, jimiž se už brzy vydá. Svou cestu pak ukončí na jihovýchodě v Bengálském zálivu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ganga a její posvátností

Pro hinduisty zosobňuje Ganga bohyni očištění. Ta původně protékala nebem, ovšem potom ji král Bhágíratha poslal i na zemský povrch, aby tady očistila popel jeho předků.

A právě proto se k řece vydávají každý rok desítky tisíc poutníků – mnozí nemocní nebo umírající. Věří, že posvátné vody řeky Gangy odplaví všechny jejich hříchy.

Posvátný oheň na březích

Velmi známé je také stavění pohřebních hranic na březích řeky. Koncentrují se ve městě Varánasí, kde je tento posvátný akt svěřen Cechu domů, čítajícím přibližně 400 členů. Najdete tu dokonce i elektrickou pec, díky nimž je zpopelnění přístupné i těm nejchudším, kteří by si jinak nemohli dovolit dostatek dřeva.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V jiných částech Indie, jíž Ganga protéká, to však vypadá úplně jinak. Popel zesnulých se totiž tradičně do řeky sype – a leckdy i mnohem víc. V době největších svátků tak můžete v řece potkat jen napůl ohořelé mrtvoly, případně vám podobný pohled znechutí procházku po břehu. Je to ta stinná stránka Gangy, o které se příliš nemluví.

Mnohem spíše naleznete v nejrůznějších průvodcích ony pestrobarevné slavnostní průvody, bohaté hostiny a květinové girlandy. Hodí se však znát i temnější stránky nejposvátnější řeky světa.

Věděli jste, že: Gangu ve svých dílech zmiňoval i Ovidius nebo Dante Alighieri? Alexandr Veliký ji pak považoval za hranici světa.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.