01_Goteborg

Göteborg aneb i Švédsko má svůj Londýn

Göteborg najdeme na západním pobřeží Švédska, u zálivu Kattegat, který vyplňuje prostor mezi Švédskem a Dánském. Počet obyvatel tohoto druhého největšího švédského města přesahuje 570 tisíc a každoročně sem zavítá něco okolo 5 milionů návštěvníků. Není to náhodou, protože Göteborg je krásné město, ve kterém se vyplatí strávit několik dní. Co všechno je zde k vidění?

Malý Londýn

Göteborgu se občas přezdívá „Malý Londýn“, neboť jeho architektura byla silně ovlivněna mnoha anglickými obchodníky, kteří se do tohoto města přestěhovali během 18. a 19. století, aby využili podnikatelských příležitostí, které jim nabízela průmyslová revoluce. Na mnoha budovách je jejich anglický původ jasně patrný, pro atmosféru města má však dnes větší význam jiný fakt: Göteborg je studentské město.

Na dvou místních univerzitách studuje na 60 tisíc studentů a město proto pulzuje kulturou a atmosféru zde pravidelně oživují nejrůznější studentské akce. Ve městě je také řada parků nabízejících možnost relaxace a zajímavých plavebních kanálů.

Ráj pro milovníky dobrého jídla

Göteborg je kulinářským centrem Švédska. Ve městě je mnoho velmi kvalitních restaurací, včetně několika podniků oceněných michelinskou hvězdou. Hlavním lákadlem jsou ryby a další mořské plody, vyhlášené je i zdejší jehněčí maso. Mezi turisty jsou populární i zážitkové balíčky zahrnující samotný výlov některé konkrétní ryby či korýše a následnou účast při její přípravě a samozřejmě vlastní konzumace.

02_Goteborg

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zábava, příroda i technické památky

Možnosti zábavy jsou v Göteborgu velmi široké a na své si přijde každý. Najdeme zde největší zábavní park v severní Evropě, zoologickou i botanickou zahradu nebo řadu muzeí. Za návštěvu určitě stojí námořní muzeum. Navštívit můžete všechna z jeho 19 vystavených plavidel pokrývajících dvě století vývoje námořní plavby. Největším lákadlem je potom nepochybně návštěva sedmdesátimetrové ponorky Draken.

Pokud budete v Göteborgu trávit alespoň několik dní, určitě nezapomeňte navštívit blízkou přírodní rezervaci Bohuslän rozkládající se na stovkách malých ostrůvků.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *