Krvavá výměna názorů v Himalájích: Vojska v pohybu

Čína

Dva miliardové národy na válečné stezce? Napětí mezi Čínou a Indií vcelku rapidně stoupá. Nepříjemný konflikt proběhl tento týden v noci z pondělka na úterý. Stalo se tak přímo na himalájské hranici mezi oběma velkými zeměmi. Vše nakonec vedlo ke smrti celkem 20 indických vojáků. Indii chce bojkotovat čínské společnosti a produkty, Čína zřejmě stahuje vojska ke hranicím právě s touto zemí.  

Rvačka vysoko v horách

Za posledních 40 let se fakticky jednalo o největší boj mezi oběma zeměmi na hranicích. Situace se vyhrotila v údolí Galwan, kde se ostatně střetly oba velké státy v roce 1962. Na hranicích je aktuálně velmi přísný zákaz používání střelných zbraní. To ovšem vojákům očividně nevadilo. Stačily jim pěsti, ocelové tyče, řetězy, ostnatý drát a jiné komponenty. Pak už mohla začít ta správná mela.

Mrtví jen na indické straně?

Toť otázkou. Brutální bitva, jíž se zúčastnily desítky mužů, skončila smrtí třech přímo na místě. Dalších 17 mužů podlehlo zraněním s odstupem času. A Čína? Tradičně bez ztráty kytičky. Na veřejnost se zkrátka informace nedostaly. Údajně se čínští vojáci posunuli přes hranici o nějakých 23 kilometrů. Samotná hraniční čára je ale přinejmenším sporná.

Jaká má být indická odpověď?

Indická vláda Naréndra Modiho je v poměrně náročné situaci. Šikanu ze strany Číny ale Indie určitě nesnese. Naopak, Modiho vláda by chtěla zasáhnout svého souseda hlavně ekonomicky. Na přímo ozbrojený konflikt se logicky necítí! Indie chce jednak bojkotovat čínské produkty a jednak také obsadit pracovní místa ve vnitrozemí, nikoli v Číně. Koronavirus jich uvolnil spousty…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.