Mikulov není jen městem vína, ale také vzpomínkou na Židy

mikulov

Jihomoravský Mikulov toho návštěvníkům dokáže nabídnout opravdu hodně. Nejde jen o víno ve všech jeho podobách, ale také o nádherný zámek nebo třeba nejstarší zachovalou židovskou synagogu na Moravě.

Mikulov a Pálavu si jednoznačně spojujeme s vínem a vinoték je tu proto jako máku. Pokud se však nehodláte upíchnout hned v té první, dostanete možnost poznat město a jeho okolí se vším všudy.

Z náměstí přímo na Mikulovský zámek

Mikulov byl v minulosti velmi významný městem, sídlil tu dokonce i moravský zemský rabín. Proto tu dodnes najdeme množství původních židovských domů s jejich nevšední architekturou, stejně jako židovský hřbitov. A nahlédnout lze i do mikve – míst a pro očistné koupele, určené pro ortodoxní židy.

mikulov

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Nádherný pohled na celé město se vám naskytne po výstupu na Mikulovský zámek. Toto šlechtické sídlo patřilo kdysi Lichtenštejnům a poté Dietrichštejnům. Jedinečná je zejména zámecká knihovna, hostící přes 11 000 svazků. A stojí přímo uprostřed města. Nemusíte se za ním nikam šplhat apod. Už samotná brána s kovovou výzdobou stojí za to, stejné jako Čestný dvůr, který slouží v podstatě jako vstup do celého areálu.

Kostel, který se změnil v hrobku

Ale ani další významnou památku mikulovského náměstí nepřehlédnete. Je jí šlechtická hrobka, jež byla až do poloviny 19. století vlastně kostelem, a to kostelem sv. Anny. A až se dostatečně vynadíváte, vyberte si jednu z četných kaváren a restaurací, které náměstí lemují.

Pro milovníky vícedenních výletů pak lze doporučit i blízký zámek Lednice. Protože když už budete v Mikulově, pak tuhle památku určitě nemůžete vynechat. Koneckonců patří k nejkrásnějším českým památkám nebo ne?

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.