01_Archeopark_Pavlov

Návštěva u lovců mamutů

Období, ve kterých by české země udávaly trendy celému okolnímu světu, není příliš mnoho. Doba paleolitu před 30 tisíci lety mezi ně však bez jakýchkoliv pochyb patří. V oblasti Pavlovských vrchů totiž v této době vytvořili naši předci jedinečnou společnost, jejíž pozůstatky jsou i v celosvětovém měřítku tím nejlepším zdrojem informací o době, kterou především díky dobrodružnému románu Eduarda Štorcha, nazýváme Dobou lovců mamutů. Proč se s jejich fascinujícím životem neseznámit při toulkách po Jižní Moravě osobně?

Dolní Věstonice a Pavlov

Necelé tři kilometry od sebe leží na břehu vodní nádrže Nové mlýny vesničky Dolní Věstonice a Pavlov, které zná díky unikátním archeologickým nálezům bez nadsázky celý svět. A pro dnešního zájemce o dávnou historii je toho tady k vidění opravdu hodně!

Přímo v Dolních Věstonicích lze navštívit expozici „Dolní Věstonice – Život pod Pálavou“. Vystavovány jsou zde ukázky pazourkových nástrojů, ošacení, ozdob a šperků z lastur, kostí a zubů, modely pravěkých sídlišť a samozřejmě i maketa světoznámé Věstonické Venuše, nejstarší keramické sošky na světě.

Archeologické naleziště Pavlov dalo jméno celé 10 tisíc let trvající kultuře – pavlovienu. Návštěvu místního archeoparku by si tak neměl ujít žádný zájemce o dávnou historii. Architektonicky zvláštní je již samotná budova muzea, to hlavní ale naleznou návštěvníci uvnitř.

Moderně a podle nejnovějších trendů zpracovaná expozice je seznámí s každodenním životem lidí v paleolitu, ukáže jim předměty běžné potřeby i předměty ozdobné a rituální, a k vidění jsou i originální archeologické nálezy, které po odkrytí zůstaly na svém místě a kolem nichž muzeum vyrostlo. A nechybí ani skutečné mamutí kosti!

01_Vestonicka_Venuse

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Jak se dostat na místo a co dalšího je tam k vidění?

Autem jste v Dolních Věstonicích z Brna za necelých 45 minut. Poslední část cesty vede po hrázi vodní nádrže a je sama o sobě velmi zajímavá. Nikde ale není psáno, že se v okolí musíte pohybovat jen autem, právě naopak.

Hráz Novomlýnské nádrže lze ve speciálním bočním pruhu překonat i pěšky nebo na kole. V takovém případě si mnohem lépe vychutnáte panorama Pavlovských hradů i pohled na zříceninu Dívčího hradu. Mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem potom vede naučná archeostezka, která ještě doplní informace, které získáte ve zmíněných muzeích.

Okolí Pavlova a Dolních Věstonic skutečně stojí za návštěvu!

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *