sibiř

Kam za českou Sibiří či Yellowstonem

Nemusíte do zahraničí, abyste si mohli dopřát spoustu nevšedněních krás a zajímavostí. Vždyť i mnohé světové přírodní i kulturní památky mají svoji českou (byť obvykle o něco skromnější) alternativu.

Amazonii si můžete splout v oblasti dolního toku Dyje

Lužní lesy vás svým bohatstvím rostlin a živočichů přivítají zejména tam, kde se Dyje stéká s Moravou. Místy si opravdu budete připadat jako „v zeleném pekle“ a to zvláště, pokud se rozhodnete pro výlet na člunu či loďce.

Česká Sibiř jaro vždycky o něco zpozdí

Zatímco v okolí bývá už mnohdy teplo na opalování, v Milíčské vrchovině stále ještě vládne zimní počasí. Je to tak každým rokem a právě proto si zdejší lokalita vysloužila přezdívku Česká Sibiř. Musíte za ní za mířit mezi střední a jižní Čechy a pokud byste chtěli vystoupit na její nejvyšší místa, snadno byste se dostali i přes 700 metrů.

sibiř

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lázeňský Yellowstone a bahenní sopky

Pokud si budete užívat komfortu Františkových lázní, neměla by vám uniknout ani blízká národní přírodní rezervace Soos. Čekají tu na vás horké minerální prameny i bahenní sopky alias mofety. Jde o opravdu velký komplex slatiniště a rašeliniště s naučnou stezkou, která vás provede přímo po dně vyschlého jezera.

Moravské Toskánsko pro milovníky fotografování

Necháváte se rádi unést pohledem do dálky, zaplavené jen pruhy různobarevných polí, které jen tu a tam přetíná osamělý strom, kaplička či remízek? Pak se vám určitě zalíbí Moravské Toskánsko, rozkládající se v okolí moravského Kyjova. Jde spíše o výlet pro osamělé milovníky výhledů, ovšem fotografie, které tady pořídíte, se směle mohou urovnat těm z z italského kraje vína.

Moravská Sahara je vlastně jen železniční násep…

… zato 5,5 kilometru dlouhý. Leží mezi stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz a i když v nejširším místě měří jen něco okolo 60 centimetrů, můžete tu narazit na mnohé zajímavé živočichy a rostliny. Jen pozor, procházka podél železniční trati může být zrádná.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *