czechia-2131163_1280

Česká republika: Atraktivní levná země pro zahraniční turisty

Letošní léto bude poněkud specifické. Vždyť spousta našinců zůstane doma a mnozí vyrazí na dovolenou pouze někam za humna. Česká republika je ale stále lákadlem pro zahraniční klientelu. Turisté z některých cizích zemí se k nám určitě chystají, bude jich sice méně, ale přijedou. Vždyť jsme pro ně stále velmi ekonomickou volbou. Ceny u nás jsou pro ně vynikající. Snad jen v oblasti telekomunikace vyčníváme nad průměrem.

Index cenové hladiny hovoří jasně

Když srovnáme Českou republiku a jiné země Evropské unie, zjistíme, že je u nás skutečně velmi levně. Index cenové hladiny o tom jednoznačně vypovídá. Vždyť máme třeba extrémně nízké ceny alkoholu a tabákových výrobků. Podle dat Eurostatu jde o úroveň 78,6 % Evropské unie. Na levnější sortiment v těchto segmentech můžete vyrazit už jen do Polska, Rumunska, Bulharska nebo Maďarska. Za alkohol si značně připlatíte v severských zemích. Jinak v takovém Irsku jsou ceny nastavené na 188,4 % Evropské unie.  

Relativně laciné jídlo

Zajímavé je také číslo týkající se jídla. Index cenové hladiny hovoří o tom, že dosahuje na 83,2 % průměru EU. Zejména při výletech směrem na západ byste měli počítat s vysokými cenami jídla. V takovém Švýcarsku vyjde jídlo na 166,3 % průměru Evropské unie. V samotné Evropské unii je nejdražší jídlo v Dánsku, činí 128,9 % průměru EU.

Drahá telekomunikace

Smutnou skutečností v naší zemi je velmi drahá telekomunikace. Tady jsou naše ceny ve výši 102,4 % Evropské unie. Hodně zajímavé je srovnání s Poláky. Ti platí pouhých 46 % průměru Evropské unie. S výrazně nejdražšími službami v tomto segmentu se setkáme v Řecku. Právě to patří mezi země, které jsou z hlediska dovolené pro Čechy velmi dostupné.

 Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *