Gotický hrad Roštejn se pyšní vysokou věží s vyhlídkou až na Alpy

Máte rádi krásné stavby se spoustou věží? Aby ne. A že jich v České republice máme! Jedna z nich je třeba součástí gotického hradu Roštejn, který se nachází asi třicet kilometrů od Jihlavy a dvanáct kilometrů od Telče v katastru obce Doupě. Najdete ho ukrytý v zalesněné romantické krajině Javořických vrchů na skalnatém vrchu vysokém 677 metrů nad mořem.

Pánové z Hradce

Prvními majiteli hradu Roštejn byli pánové z Hradce, kteří položili základní kámen a nechali gotický hrad vybudovat svými poddanými. Vedle loveckého využití šlechty plnil hrad i strážní funkci. Ve vlastnictví hradu se pak vystřídali Slavatové z Chlumu a Košumberka, Lichtenteinové z Kastelkornu a Podstatští Lichtensteinové. V roce 1915 Roštejn vyhořel, když do hradní věže udeřil blesk. Po druhé světové válce byla nemovitost zestátněna a postupně opravována. Poslední velká rekonstrukce proběhla v letech 2017 až 2020.

Roštejn, věž. Foto autor: Fojsínek https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ro%C5%A1tejn_hrad_21.JPG

Hrad Roštejn je v majetku Kraje Vysočina a je přístupný veřejnosti, která se může obdivovat jeho interiérům v rámci komentovaných prohlídkových tras. Těch je hned několik:

  • Trasa A: Lovecké sídlo v proměnách dějin, trvá asi jednu hodinu
  • Trasa B: Příroda, lovectví a myslivost je samostatně průchozí, vede hradními ochozy, kaplí a botanickým sálem. Oblíbená je zejména u rodin s dětmi. Trvá asi 40 minut.
  • Věž: Je přístupná bez průvodce po celou otvírací dobu hradu po zaplacení vstupného. Když budete mít štěstí a bude jasno, možná uvidíte i vrcholky Alp. Věž je vysoká 45 metrů.

Na hrad Roštejn se dostanete vlakem, když vysednete na zastávce Hodice, odkud je to asi necelých šest kilometrů. Doveze vás sem i autobus, a to do zastávky v obci Růžená, vzdálené od hradu dva kilometry. Vlastní automobil pak lze odstavit přímo před hradem na parkovišti.

Naučná stezka Roštejnská obora

Z parkoviště u hradu Roštejn můžete po prohlídce památky vyrazit na naučnou stezku Roštejnská obora, která není dlouhá. Jen dva kilometry. Dostupná je od jara do podzimu, když není sníh. Má okružní tvar, takže z parkoviště se vydáte na přírodní památku Šilhánky, kde se vyskytují dva lesní rybníčky Šilhánek a Pařezáček. Žijí tu chráněné rostliny a živočichové. Přírodní památka je součástí Roštejnské obory, která vznikla už v 16. století a patří mezi nejstarší v České republice.

Zdroj: https://hrad-rostejn.cz/; https://rostejnskaobora.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%A1tejn

Hrad Roštejn. Náhledové foto autor: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ro%C5%A1tejn_hrad_38.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.