can4

Grand Canyon není jediný – některé další ho dokáží zahanbit

Není nejhlubší a o tom, zda je nejkrásnější, by se dalo s úspěchem polemizovat. Jen jedno jediné prvenství mu rozhodně nelze upřít – je zaručeně nejslavnější. A to k němu také každým rokem láká obrovské množství turistů.

Pokud si však chcete užít hluboké rozhledy bez vyrušování (nebo alespoň v klidnější atmosféře, než je ta v USA), poradíme vám, kam si naplánovat výlet. Když už nic jiného, nebudete se muset spoléhat na mnohdy neprůhledný systém udělování amerických víz.

Za nejhlubším kaňonem světa musíte do Indie

A kde ho najdete? Přece na řece Indus. V tomto místě se vodní kolébka starověkých civilizací zařezává do himálajského masivu. Protéká kolem hory Nanga Parbat a vytváří kaňon o hloubce více než sedmi kilometrů. Až na nejhlubší místa kaňonu Indus tedy dohlédnete jen za opravdu krásného počasí. Samotnou řeku lze v tomto místě pak zdolat i na lodi. A přespat můžete třeba v některé polozapomenuté vesničce v okolí, jejíž přítomnost prozrazuje jen nebezpečně vyhlížející lanový most.

En-š´ potěší všechny milovníky Avatara

Za dalším pozoruhodným místem musíte vyrazit do Číny. V provincii Chu-pej totiž najdete ohromujících 108 kilometrů dlouhé údolí, jež do okolní skály vyhloubila divoká řeka Čching-ťiang. Má podobu strmých skalisek porostlých stromy a v jejich úpatích se skrývá množství jeskyní. Ještě donedávna šlo o místo (alespoň na evropské poměry) vcelku neznámé. Ale od té doby, co jeho nevšední krása posloužila jako inspirace pro krajinu na planetě Pandora ve filmu Avatar, se tu pomyslné dveře skoro netrhnou.

Fjadrárgljúfur – za krásou Islandu

Ale abychom se nepohybovali jen po Asii, představíme vám i nádherný kaňon Fjadrárgljúfur, který do okolního skalního masivu vyhloubila řeka Fjadrá. Je hluboký sice „jen“ 100 metrů a táhne se do délky dvou kilometrů, za to ho však po celé délce ozvláštňují četné vodopády a mimořádně zachovalý přírodní ekosystém.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

3 komentáře

 1. JMM Odpovědět

  :-()- 🙂 No, možná, že k tomuto článku/nadpisu by se spíše hodil jiný obrázek než „Horseshoe Bend“ u Page….

 2. pepa Odpovědět

  Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let, je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů-

  1. Yarlung Zhangbo
  Za nejhlubším kaňonem světa se musíme vypravit do Číny do jihovýchodního Tibetu, kde si řeka Yarlung Zangbo razí cestu mezi sedmitisícovými vrcholy Himálají. Odlehlý kaňon v obtížně přístupné oblasti byl pro svět oficiálně objeven teprve v roce 1998, kdy také dostal své současné jméno Velký kaňon Yarlung Zangbo. Jeho průměrná hloubka je přes 5000 metrů, v nejhlubším bodě se uvádí 5382 metrů. Světový rekord drží i v délce, měří 496 km, o padesát kilometrů překonal dosud nejdelší známý kaňon na řece Colorado. Nejúchvatnější úsek kaňonu je prudký ohyb řeky kolem 7782 m

 3. Necestovatel Odpovědět

  Nangá Parbat a Indus? Nenapadlo autorku tím prstem na mapě zacestovat do oblasti o které píše?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *