Grand Canyon není jediný – některé další ho dokáží zahanbit

Není nejhlubší a o tom, zda je nejkrásnější, by se dalo s úspěchem polemizovat. Jen jedno jediné prvenství mu rozhodně nelze upřít – je zaručeně nejslavnější. A to k němu také každým rokem láká obrovské množství turistů.

Pokud si však chcete užít hluboké rozhledy bez vyrušování (nebo alespoň v klidnější atmosféře, než je ta v USA), poradíme vám, kam si naplánovat výlet. Když už nic jiného, nebudete se muset spoléhat na mnohdy neprůhledný systém udělování amerických víz.

Za nejhlubším kaňonem světa musíte do Indie

A kde ho najdete? Přece na řece Indus. V tomto místě se vodní kolébka starověkých civilizací zařezává do himálajského masivu. Protéká kolem hory Nanga Parbat a vytváří kaňon o hloubce více než sedmi kilometrů. Až na nejhlubší místa kaňonu Indus tedy dohlédnete jen za opravdu krásného počasí. Samotnou řeku lze v tomto místě pak zdolat i na lodi. A přespat můžete třeba v některé polozapomenuté vesničce v okolí, jejíž přítomnost prozrazuje jen nebezpečně vyhlížející lanový most.

En-š´ potěší všechny milovníky Avatara

Za dalším pozoruhodným místem musíte vyrazit do Číny. V provincii Chu-pej totiž najdete ohromujících 108 kilometrů dlouhé údolí, jež do okolní skály vyhloubila divoká řeka Čching-ťiang. Má podobu strmých skalisek porostlých stromy a v jejich úpatích se skrývá množství jeskyní. Ještě donedávna šlo o místo (alespoň na evropské poměry) vcelku neznámé. Ale od té doby, co jeho nevšední krása posloužila jako inspirace pro krajinu na planetě Pandora ve filmu Avatar, se tu pomyslné dveře skoro netrhnou.

Fjadrárgljúfur – za krásou Islandu

Ale abychom se nepohybovali jen po Asii, představíme vám i nádherný kaňon Fjadrárgljúfur, který do okolního skalního masivu vyhloubila řeka Fjadrá. Je hluboký sice „jen“ 100 metrů a táhne se do délky dvou kilometrů, za to ho však po celé délce ozvláštňují četné vodopády a mimořádně zachovalý přírodní ekosystém.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.