I nedostavěný chrám má své kouzlo aneb vítejte v Panenském Týnci

Jeho stavitelé prý maximálně respektovali proudění zemských i kosmických sil. Právě proto je dnes chrám v Panenském Týnci oblíbeným cílem nejrůznějším ezoteriků a milovníků tajemna. A údajně pomáhá i lidem trpícím depresemi a nejrůznějšími psychickými onemocněními.

Tahle nevšední stavba začala v Žerotínově růst ve 14.století, ovšem smrt jejího pravděpodobného mecenáše a následný požár ji poslaly do kategorie nedokončených projektů. Přesto se tu dnes pomyslné dveře netrhnou.

Možná i Petr Parléř…

Mnoho historických údajů o stavbě chrámu v Panenském Týnci chybí. Za jeho projektem údajně stojí huť Petra Parléře, jejíž mistrovský podpis dnes nese například Chrám Svatého Víta nebo Karlův most. Stavět se začalo už v roce 1316, ovšem o necelých 70 let později se tu zednické kladívko ozvalo naposledy. A od té doby stavba chátrá.

Další otazníky chrámu v Panenském Týnci

S tímto místem se pojí i osobnost známé české patronky sv. Anežky. Podle legendy je v nedostavěném chrámu pochována (pro úplnost, její ostatky se prozatím najít nepodařilo). A proč právě zde? Inu, protože tento chrám byl postaven právě na její počest.

Ženu rytíře Plichty totiž prý právě svatá Anežka vyléčila z neplodnosti a on jí jako poděkování nechal vystavět nedaleký ženský klášter. Duch rytíře Plichty se prý dodnes v ruinách objevuje. Sám totiž zemřel v bitvě u Mühldorfu a po něm se už náročné stavby chrámu nikdo neujal.

Léčivá zóna ve tvaru kříže

Psychotronikové a dokonce i někteří lékaři doporučují návštěvu chrámu v Panenském Týnci především lidem, trpícím depresemi nebo léčícími se s úrazem hlavy. Nejsilnější léčivé účinky údajně najdete v místě , kde se půdorys ve tvaru kříže sbíhá. Někdy tu můžete vidět i probíhající svatbu – tak oblíbené tohle místo je.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.