Heřmanův Městec je místem pro pohodové strávení volného víkendu. Možná si stihnete prohlédnout i nedaleký zámek Slatiňany

Další volný víkend před vámi a vy nemáte naplánován žádný program? Co takhle vyrazit po krásách naší vlasti? Určitě ji nemáte celou procestovanou. Pojďte se podívat do Heřmanova Městce a jeho okolí. Najdete tu celkem dost zajímavostí.

Město na Chrudimsku

Pardubický kraj nejsou jen Pardubice se svým perníkem a dostihovou dráhou. V okrese Chrudim leží na úpatí Železných hor město Heřmanův Městec, který existoval už ve 14. století, jak dokládají písemné památky. Město se může pochlubit známým rodákem, olympijským činitelem a autorem příruček společenského chování Jiřím Stanislavem Guth-Jarkovským. Narodil se zde i Antonín Kotěra, otec architekta Jana Kotěry.

Anglický park v Heřmanově Městci

Do Heřmanova Městce si zajeďte podívat, jestliže rádi chodíte po zámeckých parcích nebo se vám líbí židovská kultura. Okolo zámku, kde sídlí domov pro seniory, a tudíž není veřejnosti přístupný jako jiné památky, se nachází rozhlehlý anglický park s rybníkem, jenž volně přechází v lesopark. Ten si můžete prohlédnout bez obav, že by vás odtamtud někdo hnal holí pryč. Klidná procházka přírodou je lékem na stresovanou psychiku, takže vám určitě udělá dobře. A to i tehdy, jestliže žádným stresem netrpíte.

Židovská synagoga

Synagoga stále v Heřmanově Městci už v 18. století. Byla to barokní budova. V roce 1870 ale byla od základů přestavena v novorománském slohu. Zub času se na ní později podepsal tak, že byla hodně zchátralá. Naštěstí se po Sametové revoluci našly finance na její rekonstrukci a od roku 2001 opět září svou krásou.

Synagoga je dokladem celkem početné židovské komunity, která ve městě žila. Zdecimovala ji ale druhá světová válka, kdy se z koncentračních táborů vrátily je dvě ženy. Dnes jsou v budově synagogy výstavní prostory se sbírkou obrazů, plastik, kreseb, koláží a grafických listů východočeských malířů a sochařů 20. století.

Zámek Slatiňany. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Petr1888/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pohled_na_z%C3%A1mek_Slati%C5%88any_z_Vrchlick%C3%A9ho_ulice.jpg

Okolí Heřmanova Městce

Heřmanův Městec leží na úpatí Železných hor, které se mohou také stát cílem vašich výletů do zdejšího okolí. Městem vede naučná stezka Město dvou moří. Její název vychází z poznatků geologů, kteří přišli na to, že v dávné minulosti místo, kde se Heřmanův Městec rozkládá, omývala dvě moře. Začátek naučné stezky je na autobusové zastávce „Heřmanův Městec, Radlín“  a konec na autobusové zastávce „Heřmanův Městec, Konopáč. Je dlouhá 5 kilometrů a není nijak náročná. Na Konopáči pak najdete autokemping s celoročním provozem s možností se ubytovat v chatkách, stanech i karavanech.

Tři kilometry od Heřmanova Městce stojí rozhledna Barborka z roku 2004. Je 14 metrů vysoká a nabízí výhled na Železné a Orlické hory. Ve vzdálenosti asi 13 kilometrů se nachází zámek Slatiňany, který ani v zimních měsících nezavírá své brány. Prohlédnou si ho je možné od čtvrtka do soboty v čase od 9.45 do 15.00 hodin.

Zdroj: hermanuv-mestec.cz, zamek-slatinany.cz, wikipedie.org, mapy.cz

Synagoga v Heřmanově Městci. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Ben Skála / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:He%C5%99man%C5%AFv-M%C4%9Bstec-synagoga2011.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.