Thessaloniki – středomořštější atrakci najdete v severním Řecku jen stěží. Značně se inspirovala Istanbulem

Pokud se chystáte vyrazit k moři, ale ještě nemáte příliš zkušeností, bude pro vás Řecko opravdu ideální! Řekové jsou totiž velmi milí a ochotní lidé a mají turisty jednoduše rádi. Thessaloniki je druhé největší město v zemi a pyšní se asi 1 milionem obyvatel. To by vás však nemělo odradit.

Není to konkrétně letovisko, to přiznáváme na rovinu. Jde spíše o ekonomické a kulturní centrum, kde jednoduše a přitom zábavně nahlédnete do každodenního středomořského života. A to jen tak někde nenajdete.

Na skok za zajímavostmi města

Původní název získalo město Thessaloniki po manželce krále Cassandrose, zakladatele města. Mimochodem – česky ho můžete znát také pod jménem Soluň. I dnes tu na každém kroku čeká kousek minulosti, ovšem k mání jsou samozřejmě také moderní nákupní centra, řecké restaurace a útulné kavárny – na své si tu tedy přijde opravdu každý.

Foto: Pixabay

Asi nejznámější památkou je Bílá věž na pláži, postavená v letech 1450 až 1470. Odkazuje na dědictví Osmanské říše a jde o zbytek bývalé věznice. Takže žádný hrad, jak si mnozí myslí. V roce 1890 ji Židé, kteří zde byli uvěznění, celou obílili, proto to jméno. Její dřívější názvy byly však mnohem horší. Říkalo se jí totiž i Lví věž, Janičářská věž nebo také Krvavá věž kvůli popravám, které se tam odehrávaly. Dnes tato nevšední stavba slouží jako muzeum, a z jejího vrcholu je opravdu nádherný výhled na město a moře.

Náboženská stavba s pohnutou minulostí

Velmi zajímavou památkou města je i Agios Georgios alias rotunda sv. Jiří. I když je to k nevíře, původně sloužila jako mauzoleum římského císaře Galeria, později byla přeměněna na křesťanský kostel a nakonec se stala mešitou a dostal i minaret. Od počátku 20. století pak funguje jako pravoslavný kostel.

Pokud však chcete vidět skutečnou raritu, neměla by vám uniknout Hagia Sophia. Jde o jeden z nejvýznamnějších kostelů ve městě a nepřekvapí, že byl postaven podle vzoru Hagia Sophia v Istanbulu v 8. století. Na rozdíl od své předlohy však dnes funguje stále ještě jako kostel.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.greece-tours.cz/tipy-na-vylety/thessaloniki-druhe-nejvetsi-mesto-recka/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.