Historie oblíbené vanilky – nejdříve měla rituální význam a do evropských kuchařek se dostala podstatně později, než si většina lidí myslí

vanilka

Historie oblíbené vanilky: Vanilka je vlastně druhem orchideje. Jmenuje se vanilkovník plocholistý (Vanilla planifolia), a někdy se jí říká též vanilka plocholistá nebo vanilka pravá. Původně toto oblíbené koření pochází z Mexika.

Po objevení Ameriky se kolonizátoři samozřejmě snažili pěstování vanilky rozšířit do dalších tropických oblastí. Kvůli ztrátě přirozených opylovačů z původní domoviny však nerodila vůbec.

Chlapec, který učinil zázrak

Až v roce 1841 jeden malý chlapec z ostrova Réunion objevil ruční opylování stéblem bambusu. Od té doby se pěstování vanilky rozšířilo na různá místa ve světě, známý je například Madagaskar, Tahiti, Réunion nebo plantáže na Zanzibaru, kam se můžete i vypravit na výlet. Úžasná vanilková vůně za to stojí.

Dezert

Foto: Pixabay

Historie používání vanilky

Aztékové používali vanilku jako ochucení svého rituálního nápoje z kakaových bobů. Kakaový prášek míchali s vodou a přidávali vanilku nebo jiné koření, například chilli. Když byla přivezena do Evropy, zřejmě kolonizátorem Cortézem, používala se podobně. Později ji Evropané začali přidávat do jiných sladkostí a do zmrzliny. Do první kuchařky se ale dostala až začátkem 19. století.

V jaké formě lze vanilku koupit

V obchodě koupíte běžně celý vanilkový lusk, vanilkový extract nebo pastu a také ochucený cukr. Lze sehnat i samotnou mletou vanilku, ale tu spíše ve specializovaných obchodech.

Zdroj: https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/vanilkovnik-plocholisty-vanilla-planifolia, https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/jak-se-pestuje-vanilka-vs-jak-se-vyrabi-ta-synteticka, https://www.lidovky.cz/cestovani/za-tajemstvim-reunionske-vanilky-prvni-umele-opyleni-je-odkazem-otroku.A181206_132114_aktuality_ape, https://www.z-hnizda.cz/l/vanilka-prava-vanilkovnik-plocholisty-vanilla-planifolia-jacks-ex-andrews/

Historie vanilky, Historie, vanilka, koření, zajímavost

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.