Zámek Sychrov je otevřený celoročně. V adventní čas jsou jeho interiéry vánočně vyzdobeny

Zima je období, kdy má většina tuzemských hradů a zámků zavřeno. Nikoliv však zámek Sychrov, který své brány návštěvníkům otevírá i mimo hlavní sezónu. Pokud tedy chcete zažít příjemné chvíle ve svátečně nazdobených zámeckých místnostech, vydejte se do obce Sychrov v Libereckém kraji, kde se novogotické šlechtické sídlo nachází.

Advent je obdobím zklidnění

Adventní čas lze prožít i jinak než neustálým shonem v práci či v domácnosti, kterému se však mnohdy nejde vyhnout. V řadě podniků pracovní rok vrcholí, chystají se uzávěrky, v obchodech je plno koupěchtivých lidí a doma je třeba byt připravit na Vánoce. Advent je kromě začátku liturgického roku a radostného očekávání příchodu Spasitele také dobou zklidnění, což odpovídalo stylu života našich předků v minulosti – práce na polích skončily.

V současné době to moc neplatí, spíše je možné vidět pravý opak. Ale říká se, jak si to člověk udělá, takové to má. Takže kdo chce, najde si čas i během adventu se podívat do přírody nebo na nějakou kulturní akci či historickou památku.

Zámek Sychrov, Rohanové a filmování

Nemáte-li to na zámek Sychrov daleko, udělejte si tam výlet a vychutnejte si adventní prohlídku interiérů. Jeho historie se začala psát v 15. století. To byl ovšem pouhou tvrzí, později představenou na barokní nevelký zámek. Ve 20. letech 19. století se dostal do majetku knížecího rodu Rohanů, který pocházel z Francie a jeho příslušníci byli přímými bratranci francouzských králů.

Na počátku Velké francouzské revoluce opustili Rohanové svou domovinu, aby se vyhnuli truchlivé smrti na popravišti a usadili se v rakouské monarchii. Díky nim se zámek Sychrov dočkal velkolepé empírové přestavby a rozkvětu dosáhl i přilehlý zámecký park v anglickém stylu. Ve vlastnictví zámek měli do roku 1945, kdy podle Benešových dekretů přešel do majetku československého státu.

Zámecký park. Foto: Pixabay

Vzhled zámku Sychrov nejednou zaujal filmaře. Natáčely se zde české pohádky Zlatovláska, Kočičí princ, Radúz a Mahulena, Nejkrásnější hádanka. Do jeho prostor zavítaly i zahraniční štáby při filmování například snímků Kosmetička a zvíře, Na západní frontě klid.

Kdy lze zámek Sychrov navštívit

Návštěvnická sezóna na zámku Sychrov neskončila posledním říjnem. Až do 23. prosince je možné ho navštívit od pondělí do neděle v čase mezi 10. a 14. hodinou. Ve vánoční svátky je zavřeno a otevírá za opět 27. prosince až do Silvestra od 10 do 14 hodin. Ve stejném čase i dnech bude zámek otevřený i od 1. ledna do 31. března příštího roku.

K prohlídce s průvodcem bude přístupný základní okruh Novogotický klenot Rohanů, který představuje interiéry letního sídla Rohanů z druhé poloviny 19. století. Vstupné vás za dospělého vyjde na 250 Kč, senioři nad 65 let platí 200 Kč a děti od 6 do 17 let 100 Kč.

Zdroj: https://www.zamek-sychrov.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Sychrov_(z%C3%A1mek)

Zámek Sychrov. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.