Daman

Hlasy duchů v pralese vedly k objevu nového zvířecího druhu

Prales nabízí opravdu skvostnou podívanou. Je fakticky jedno, jestli se jedná o flóru nebo faunu. Mnohdy ani nepotřebujete oči. Stačí využít jiný ze smyslů, a to sluch. Duchové pralesa vás upoutají už svými skřeky a hlasy. Typické jsou v tomto ohledu především komby, zapomenout ale nelze ani na damany. Jedná se o vcelku drobná zvířata. Tak třeba takový daman stromový představující nejběžnějšího zástupce tohoto rodu, dosahuje délky okolo 0,5 m. Aktuálně byl objeven nový druh, a to jen díky nahrávce hlasu.

Když plně vybavení vědci vyrazí

Pak je velmi pravděpodobné, že se dostanou k zajímavému objevu. Za damany vyrazili do jihovýchodní části Keni. Konkrétně se jednalo o pohoří Taita. S sebou určitě neměli jenom střené zbraně. Ty se jim možná hodily spíše na obranu. Jejich hlavními trumfy se staly fotopasti a špičkové nahrávací soupravy.    

Daman

Daman: Foto Pixabay

Příbuzní slonů?

Mnohdy jsou damani spojováni právě s těmito obrovskými savci. Na první pohled je ale zcela jistě nepřipomínají. Vždyť jde spíše o zvíře, které se velikostí podobá králíkovi, nebo hodně přerostlému morčeti. Když se ale na damany podíváme podrobněji, zjistíme, že na prstech mají spíše kopýtka než drápy. U samců se setkáme s řezáky nápadně připomínající sloní kly. Samozřejmě v miniaturním provedení. Jinak lze hovořit ještě o mnohých dalších fyziologických a anatomických znacích.

Daman

Daman: Foto Pixabay

Nový daman ještě nebyl pojmenován

A co onen nový druh damana? Zatím ho známe jen podle zvuků, které se liší od všech třech známých druhů damanů z rodu Dendrohyrax. Těmi jsou konkrétně:

  • daman stromový (D. arboreus),
  • daman pralesní (D. dorsalis),
  • a daman horský (D. validus). 

Bude ještě nezbytné prozkoumat jak tělesné znaky nového drihu, tak i vzorce jeho chování. Zatím známe jen hlas tohoto ducha pralesa.

Zdroj info: https://www.wildsolutions.nl/taita/

Daman: Náhledové foto Pixabay

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *