Hrad Kámen

Hrad Kámen na Pelhřimovsku nabízí muzeum motocyklů i přehlídku bydlení v 19. století

Jestliže máte rádi historické architektonické pamětihodnosti a zároveň i technické památky, vydejte se na výlet na hrad Kámen. Leží přibližně uprostřed cesty mezi městy Tábor a Pelhřimov a nabízí toho spoustu zajímavého k vidění. Na co všechno se můžete těšit?

Z historie hradu Kámen

Své jméno Kámen získal hrad po skalisku ze serpentinitu, na němž byl ve 13. století zbudován. V době husitských válek byl opěrným bodem husitů. Jedním z majitelů hradu byla také větev významného českého rodu Malovců. Největšího rozmachu zažil hrad v polovině 16. století, kdy k němu patřilo i městečko a celkem deset poddanských obcí. Během své existence byl hrad několikrát přestavován, v 17. století vzniklo jižní obytné křídlo a věž. Od poloviny 18. století se začali jeho majitelé často střídat a hrad začal ztrácet na významu.

Stavební úpravy v 19. století mu hodně ublížily, protože byly znehodnocené staré části hradu. V roce 1948 byl Kámen poslednímu majiteli konfiskován a státním majetkem se stal v roce 1953. To už ovšem byl v havarijním stavu, takže muselo být přikročeno k jeho rekonstrukci. V roce 1974 byl hrad znovu otevřen veřejnosti jako muzeum jednostopých motorových vozidel.

Knihovna: Foto Hrad Kámen

Jaké expozice na vás čekají?

Na hradě Kámen si lze prohlédnout Starý palác, bydlení a životní styl v 19. a na počátku 20. století a také muzeum motocyklů. Každý návštěvník si zde přijde na své. K vidění jsou zde původní hodinové stroje z 18. století, které pocházejí z původních pelhřimovských bran, a také model hradu, abyste si mohli udělat lepší představu, jak asi vypadal v době své středověké slávy. Z bydlení uvidíte Rytířský sál, hradní kapli, lovecký salón, ložnici, jídelnu i knihovnu nebo hudební salón. V okolí hradu je volně přístupný park s azalkami, rododendrony, cesmínami a kvetoucími trvalkami včetně malé vinice, vysazené v roce 1999.

Hrad Kámen je veřejnosti otevřen od dubna do října. Hradem vede spousta schodů, takže pro hůře pohyblivé osoby je návštěva některých expozic komplikovaná.

Náhledové foto: Hrad Kámen

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *