Proč se na silnicích objevují auta, která mají jedno zrcátko menší – skutečný důvod většinu lidí nenapadne

Možná se na tuhle zvláštnost pamatuje z generace první Škody Fabie, ovšem v portfoliu ji měl i Mercedes (konkrétně Mercedes-Benz W124 nebo Audi (A6 a A8). Dnes jsou však k vidění už jen na ojetinách.

Menší zrcátko u spolujezdce vyvolalo mezi řidiči řadu spekulací a vedlo dokonce ke vzniku hned dvou mýtů. Pojďme si proto dnes ukázat, jak je to sním doopravdy.

Vzniklo zakrslé zrcátko kvůli menší spotřebě?

Většinu řidičů většinou jako první napadne aerodynamika. Zmenšená plocha zrcátka určitě bude nějak souviset s menším vznikem vzdušných proudů a tedy i s nižší spotřebou paliva. Ovšem ve skutečnosti je rozdíl v ploše tak malý, že k ničemu podobnému zkrátka docházet nemůže.

Foto: Rudolf Stricker / Creative Commons / CC-BY-3.0

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Audi_A6_C5_front_20080121.jpg

Automobilky na náš chtěly „ušetřit“

Ani tady nejde o trefu do černého. Většina výrobců automobilů totiž používá stejný mustr na zrcátka vlevo i vpravo. A pokud by museli náhle své výrobní postupy a logistiku náročně upravovat kvůli něčemu tak titěrnému, jako je právě zrcátko u spolujezdce, ve výsledku by na tom ještě prodělaly.

Za všechno mohou naše stísněná města

Důvod vzniku je ve skutečnosti prostý – také se jen neradi projíždíte historickými centry metropolí, protože to mnohdy může být doslova „o zrcátko?“ Velké automobilky si to myslely také, a právě proto přišla ke slovu právě menší zrcátka. Příliš dlouho však na trhu nevydržela. Jakmile se objevila ta první sklopná s elektrickým ovládáním, dostali zakrslíci jednou provždy stopku.

Náhledové foto: Johannes Maximilian / Creative Commons / CC0 License

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mercedes-Benz_W_124_Mopf_2_30.09.20_JM_(3).jpg

Zdroj: Garaz.cz/clanek/zahada-mensiho-zrcatka-proc-mela-auta-zakrsle-zrcatko-21001180

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.