Hora Møllehøj: Nejvyšší bod své země Dánové trefili až napotřetí

Dánsko je rovinatou zemí s průměrnou výškou jen 30 metrů nad mořem. Rozkládá se na Jutském poloostrově a patří k němu celkem 1 419 ostrovů. Víte, že nejvyšší bod této severské země je pouze o 56 metrů vyšší než nejnižší bod České republiky?

Nížinaté Dánsko má o pořádné kopce nouzi

Historie Dánska se začala psát někdy před 130 až 110 tisíci lety před naším letopočtem, odkdy pocházejí nejstarší archeologické nálezy. Od těch časů ušlo kus cesty a v současné době patří mezi nejvíce ekonomicky i sociálně rozvinuté státy světa. Dobře se zde může jezdit na kole, protože jeho povrch je tvořený rovinami a nížinami. Kdo tedy nerad zdolává velké kopce, přijde si zde na své. Ovšem i Dánsko má svůj nejvyšší bod. Je jím hora Møllehøj s nadmořskou výškou 170,86 metrů nad mořem. Z pohledu našince to není právě moc. Vždyť jen nejnižší bod u nás je o 56 metrů vyšší. Ale i tak jsou Dánové na svůj nejvyšší vrcholek pyšní.

Výhled z Himmelbjerget. Foto: Pixabay

 

Cihlová rozhledna na Nebeské hoře

Ovšem až do 19. století byli Dánové přesvědčeni, že nejvyšším bodem v jejich zemi je hora Himmelbjerget, v překladu Nebeská hora s výškou 147 m. Kopec najdeme nad jezerem Julsø, po kterém je možné se svézt parníkem. Stal se symbolem dánského národního obrození a byla na něm z červených cihel postavena i 25 metrů vysoká rozhledna, odkud je krásný výhled do okolí. Až nahoru se lze dostat automobilem, je tu dokonce parkoviště, takže něco jako výstup na Sněžku se tu rozhodně nekoná. Dánové mají tento kopec ve velké oblibě, možná více než skutečný nejvyšší bod své nížinaté země.

Na Møllehøj najdete jen obelisk

Vraťme se ale zpět k hoře Møllehøj. V 19. století dánští vědci provedli měření a zjistili, že nikoliv hora Himmelbjerget, ale Ejer Bavnehoj je nejvyšším bodem jejich království. Ta měří 170,35 metrů. A ani tentokrát se vědci netrefili. Ale to nevěděli, takže na počest tohoto zjištění zde byla vybudována velká rozhledna. Nová měření v roce 2005 dokázala, že nejvyšší horou v Dánsku je Møllehøj. Rozhlednu tu ale nehledejte, musíte se spokojit s kamenným obeliskem.

Náhledové foto: Google Maps

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.