Amazonie jako rejdiště komárů? Pokud se zabydlíte u téhle řeky, neuvidíte ani sosáček

Brazilské město Manaus zná nejspíš každý, kdo se někdy společně s hrdiny libovolného románu či cestopisu vypravil do nitra amazonského pralesa. Poslední výspa civilizace. Místo, kudy procházejí ti, kdo se následně vnoří do vlhkého zeleného příšeří, aby už možná nikdy nevyšli zpět.

Bezcelní zóna, ráj pašeráků a prostituce, ale i upomínka na dávno zapomenutou slávu časů, kdy jeho groteskní domky obývali zbohatlíci, kteří si nechávali svoje prádlo posílat k vyčištění až do Londýna. Turisty však do něj obvykle láká jediné – místo zvané Snoubení vod.

Amazonští indiáni

Foto: Pixabay

Tam, kde se voda jeví jako černá

Manaus najdeme asi 18 kilometrů od místa, kde se temné vody řeky Rio Negro slévají se žlutohnědými vodami řeky Solimoes a dále pak společně pokračují pod názvem Amazonka. Ovšem slévání není to správné slovo.

Vlastně je to přesně naopak – společné urazí zeleným peklem mnoho kilometrů, aniž by se navzájem smísily. Poznáte to snadno – Rio Negro se totiž na první pohled jeví jako černá, zatímco Solimoes je klasický žlutohnědý pralesní tok.

Pokud ovšem Rio Negro prozkoumáte blíže a naberete jeho vodu do sklenice, zkazky o černé barvě zmizí. Ve skutečnosti vám bude vzhledově připomínat spíše slabý čaj.

Černá řeka, která nedává komárům žádnou šanci

Proč je Rio Negro právě taková nebylo až donedávna známo a na toto téma se vedly četné vědecké spory. Dnes víme, že její zbarvení způsobuje kyselina, která vzniká při tlení vegetace, kterou s sebou její vlny strhávají.

Pro cestovatele má však přítomnost této kyseliny i jeden pozitivní efekt – zcela totiž brání množení vodního hmyzu, takže na Rio Negro vás žádní komáři otravovat nebudou. O jiných řekách v Amazonii se to však rozhodně říci nedá.

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.