Hlavní atrakce chorvatského Kornati jsou plaché a jen tak se chytit nedají. Trpělivost vás však odmění

Přírodní krásy Chorvatska jsou proslulé. Ale skutečný poklad této známé destinace spatří opravdu málokdo. Cesta za ním se totiž neobejde bez potápěčské výbavy a doprovodu zkušeného průvodce.

Když se řekne chorvatská příroda, vybaví se vám pravděpodobně na prvním místě Národní park Krka. Ovšem hned na tom druhém byste měli jmenovat souostroví Kornati. Jde o jednu z nejlepších potápěčských lokalit v téhle části planety. A právě tady na vás čeká onen tajemný zázrak.

Jen střípek žluté, která se mihne na okraji zorného pole

Ano, přesně takhle šťastlivci popisují setkání s největší atrakcí Kornati – žlutou murénou. Její barva je vskutku neobvyklá, a navíc jde o stvoření poměrně plaché, takže na ni opravdu narazíte jen zřídka. Bez zkušeného průvodce a opakovaných ponorů se to tedy neobejde.

Žlutá muréna Foto: q phia / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yellow_margin_moray_eel,_house_reef_night,_wakatobi,_2018_(43996262000).jpg

A zázemí agentury vám bude třeba i z jiného důvodu – na území národního parku, kterým Kornati je, je totiž individuální potápění přísně zakázáno. Ve hře je zejména ochrana přírody, takže tento požadavek žádného slušného turistu nepřekvapí.

Na co se ještě můžete těšit

Stojí za zmínku, že na území celého parku je zcela zakázán rybolov. Velká hejna ryb všech možných druhů jsou tu tak spíše pravidlem než výjimkou. A čekat na vás budou i chobotnice, mořské hvězdice, langusty a další obyvatelé tajemného podmořského světa. Rozhodně se tedy vyplatí se tu nějakou chvíli zdržet. Legendární zlatá muréna totiž bude jen onou příslovečnou třešničkou na dortu.

Kornati Chorvatsko Náhledové foto: Roberta F. / Creative Commons / CC BY-SA, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kornati_95.jpg

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/uzasne-plaze-krasna-priroda-i-pamatky-to-je-dovolena-u-splitu.A110628_122840_ig_chorvatsko_tom

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.