Hlavní město Austrálie vzniklo dílem náhody

Budova parlamentu Canberra

Pokud byste měli hledat nejmenší metropole světa, pak se vyplatí zajet si do Austrálie. Canberra má totiž pouze 350 000 obyvatel. Jedná se o hlaví město, které v podstatě vzniklo pouze dílem náhody. Nachází se totiž mezi dvěma největšími australskými městy, jimiž jsou Sydney a Melbourne. Obě dvě města se nebyla schopna po sjednocení australských kolonií v roce 1901 domluvit na tom, které bude mít primát. Proto vzniklo město nové, a to na netknuté půdě. Od té doby je Canberra hlavním městem Austrálie.

Výhodná poloha Canberry

Hlavní město Austrálie se vyznačuje výhodnou polohou. Leží v nadmořské výšce 600 metrů a okolo něj se nachází nejvyšší pohoří celého kontinentu Sněžné hory s nejvyšším vrcholem Mt. Kosciusko měřícím 2228 metrů nad mořem. I díky tomu na rozdíl od mnohých ostatních míst právě tady panují 4 roční období stejně, jako je tomu u nás. Jaro je tady teplé, léto horké a suché, podzim jemně chladivý a v zimě se místní občas potkají i se sněhem. Samotný název města znamená v domorodném jazyce místo setkání.

Válečný památník v Cenbeře

Kouzelné jezero Waltera Burleyho Griffina

Canberra je typickou svou polohou na březích malé řeky Molongo. Před čtyřiceti lety došlo k jejímu přehrazení a město si tak získalo zcela specifický ráz díky nově vzniklému velkému jezeru. Právě kolem něj se nachází největší množství nejrůznějších historických památek pocházejících nejčastěji z dílny architekta amerického původu Waltera Burleyho Griffina. V centru města najdete spousty okruhů, jež činí z Canberry zcela specifické město. Jmenovat bychom mohli například National Circle, Vernon Circle anebo State Circle a mnohé další. Jestliže si budete chtít užívat skvělých výhledů, máte k dispozici Telstra Tower.

Další typické památky

Ve městě se nachází i spousta dalších zajímavých památek, z nichž bychom mohli jmenovat například Old Parliament House, budovu pocházející z roku 1927. Podívat se můžete i na největší komplex objektů New Parliament House. Z dalších památek jmenujme ještě Australskou královskou mincovnu a Vojenské muzeum.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.