Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě vyžaduje z vaší strany správné chování

Hodláte vyrazit do Egypta? Určitě byste měli myslet na to, že jako cizinci budete muset dodržovat některá základní pravidla, která Egypťané ctí. Rozhodně nemusíte vypadat jako místí lidé, nicméně některým základním záležitostem, na něž jsou v Egyptě zvyklí, byste měli dostát. Jmenovat bychom měli především takzvaný Baksheesh, což je dýško anebo jiné záležitosti, jež u nás nejsou vcelku běžné.

Baksheesh má několik významů

Zmiňovaný výraz není pouze označením ponechání nějaké drobné částky obchodníkovi či číšníkovi. Jeho význam spočívá i v tom, že můžete jako bohatší dát almužnu těm chudším. Pokud po vás tedy budou děti na ulici chtít nějaký ten peníz, pak se bude jednat o bakšiš. Ve vašem zájmu bude lepší, když jim ale nic nedáte. Často je výraz Baksheesh také používán v souvislosti s úplatky. Jestliže budete chtít fotografovat na místech, kde to nelze, anebo se dostat do zakázaných zón, pomoct může právě částka adresovaná hlídači.

Ženy to mají jednodušší, anebo ne?

Víra Arabům zakazuje flirtovat veřejně s ženami. Pravidlo se ale nevztahuje na cizinky, takže s těmi si rádi zaflirtují a popovídají. I proto není od věci vzít si na sebe usedlejší oblečení a cestovat v doprovodu muže. Při smlouvání ale ženám naopak nějaká ta odhalenější část těla může výrazně pomoct k mnohem nižší sumě za dané zboží nebo služby. Vše má dvě strany mince. Egypťané ale jinak mají hodně silný vztah k rodině, takže je třeba situaci brát i z tohoto pohledu.

Pravidla přátelství v Egyptě

Přátelit se s Egypťanem pochopitelně není nic náročného. Několik pravidel je ale také dobré znát. Pokud vás někdo pozve na návštěvu, nezapomeňte na drobný dárek. Ideální je něco praktického. Egypťané jsou zvyklí pohovořit o rodině. Vyhněte se debatám o náboženství a sexu. Určitě není od věci při hovoru gestikulovat. Bude-li Egypťan kroutit hlavou, znamená to, že rozumí. Když dáruku na srdce, pak to značí ne. Běžné jsou i polibky na tvář.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *