Hledáte nejnebezpečnějšího účastníka silničního provozu? Horkými adepty jsou opilí cyklisté

Policisté evidují za letošní rok 2893 nehod s účastí cyklistů, je opravdu alarmující, že z toho 2004 zavinili sami cyklisté. Do konce srpna pak již vyhaslo 32 životů jezdců na kolech. A to je velmi smutné, protože leckdy jde o úmrtí zcela zbytečná.

Mnozí cyklisté stále nedodržují zákonná pravidla. Jedním z nich je třeba již dlouhou dobu zákaz požití alkoholu před jízdou. Z výše zmíněného počtu mají opilí cyklisté mají letos na svědomí už 562 nehod, při nichž zemřely 2 osoby, 19 utrpělo při nehodě těžká zranění.

Tým silniční bezpečnosti vidí situaci zcela jasně

„Po požití alkoholu jsou cyklisté nebezpeční sami sobě i ostatním v provozu, řada z nich si tuto skutečnost stále neuvědomuje. Svojí jízdou mohou způsobit i smrtelnou nehodu. Bohužel i k takovým případům už letos došlo,“ říká Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti. „Pro cyklisty platí nulová tolerance alkoholu,“ upozorňuje ještě.

To bohužel řadu lidí stále „překvapuje“, ale nemělo by. Naopak. Přestože cyklista není povinen vlastnit žádný řidičský průkaz, ze zákona je řidičem nemotorového vozidla a jako takový se musí řídit povinnostmi účastníka silničního provozu. A je třeba se také zamyslet nad možnou finanční sankcí, která rozhodně není malá. Naopak. Cyklistovi, u kterého policisté odhalí alkohol, hrozí sankce ve správním řízení od 2500 Kč do 20.000 Kč, ovšem kvůli dalším okolnostem se může pokuta vyšplhat až na 50.000 Kč.

Cyklistika

Foto: Pixabay

Čísla hovoří jasně

Ale pojďme se na tuto statistiku podívat ještě z jiné strany. Podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu je ze všech účastníků silničního provozu nejvyšší právě u cyklistů. „V 562 letošních případech policisté zjistili, že se cyklista před jízdou posilnil alkoholem, 2 opilí jezdci zemřeli, 19 jich skončilo s těžkým poraněním a 410 cyklistů se zranilo lehce,“ uvádí za Policejní prezidium Policie České republiky plk. Zuzana Pidrmanová.

Ovšem i když tato čísla vypadají všechno, jen ne dobře, mírný optimismus by nás ještě neměl opouštět. „Ve srovnání s loňským rokem v období leden až srpen sledujeme mírný pokles, kdy za stejné období loňského roku zemřelo 8 cyklistů po požití alkoholu, 30 jich bylo těžce zraněno a 467 lehce,“ dodává Pidrmanová. A co vy? Také jste už měli na silnici tu „čest“ s opilým cyklistou ,nebo vidíte problém někde docela jinde?

Zdroj: Opilý cyklista je nebezpečným účastníkem silničního provozu | Protext – PR služby ČTK , https://www.policie.cz/clanek/cyklista-pod-vlivem-alkoholu-800306.aspx, https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/opily-cyklista-pri-kontrole-o-ridicak-neprijde-hrozi-mu-ale-vysoka-pokuta-a-dokonce-i-vezeni

Náhledové foto: ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.