Letadlo Emirates

Jak to bylo s covidovou podporou aneb CK obdržely od státu větší pomoc než řada jiných odvětví

Menší ohlédnutí za uplynulými měsíci – aneb mají si cestovní kanceláře skutečně na co stěžovat? Určitě ne, i když v poslední době zní z médií pravý opak. Proti všemu se tedy rozhodlo ohradit Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Množství dotací bylo značné. Zdroje našlo ve svých rezervách nejenom Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), ale i Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí a Ministerstva práce a sociálních věcí.

Jak vysoké byly vlastně ony dotace

Celkem šlo o částku v celkové výši přesahující 1,6 mld. korun, přičemž byly zprostředkovány také mnohé úvěry a záruky ve výši 697 mil. Kč. A nesmíme zapomínat ani na to, že pro cestovní kanceláře byl už na začátku pandemie přijat speciální zákon. Ten můžete znát jako Lex voucher a podle všeho zachránil řadu „cestovek“ od existenčních potíží.

Letadlo

Foto: Pixabay

Vedle toho MMR připravilo řadu dotačních titulů přímo na pomoc pandemií zasaženému cestovnímu ruchu. Pokud bychom je chtěli vyjmenovat, byly by to:

  • COVID – Podpora cestovního ruchu
  • COVID – Lázně
  • COVID – Ubytování
  • COVID – Školy v přírodě.

Z toho všeho vyplývá, že cestovní kanceláře a agentury obdržely od státu pomoc větší než celá řada jiných odvětví. A aby toho nebylo málo, dále si cestovní kanceláře a cestovní agentury zpětně uplatnily ztrátu za zdaňovací období r. 2020 v celkové výši 133,9 mil. korun.

Boj o cestování zdaleka nekončí

Bylo by však chybou myslet si, že teď je už vše za námi. Klíčovými aktivitami pro obnovení příjezdového, domácího i výjezdového cestovního ruchu bude nyní podpora oživení zásadních dopravních spojení. Můžeme tedy doufat, že se vše brzy vrátí do starých kolejí.

Zdroj: MMR: CK obdržely od státu větší pomoc než řada jiných odvětví | Protext – PR služby ČTK , https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/podpora-a-ulevy-pro-podnikatele-a-zamestnance-180601/, https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/informace-o-koronavirus/covid-dotacni-programy-pro-firmy-a-osvc–259263/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *