Údolí M´Zab: Místo na poušti, kde se stále dodržují tradice

Na severním okraji pouště Sahara asi 550 kilometrů od Alžíru najdete region M´Zab, který se dostal až na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o vápencovou plošinu s vádím M´Zab, kde se nachází několik starobylých ksarů, tedy měst s opevněním. Čím je tento kraj zajímavý?

Něco z historie M´Zabu

Historie oblasti M´Zab sahá až daleko do středověku, a to do období 11. až 14. století, kdy byla zdejší města, respektive opevněné oázy, vybudována. Jejich středem byla vždy mešita s minaretem, který měl za úkol město strážit. M´Zab vyplňuje nehostinná kamenná poušť s minimem srážek, která byla až do 11. století neobydlená. Svůj domov v ní našli příslušníci islámského náboženského hnutí ibádíja, kteří prchli z pobřeží Maghrebu a založili své osady. Dnes v nich žije na 360 tisíc obyvatel, tzv. Mozabité.

Tradiční dopravní prostředek. Foto: Pixabay

Tradice jsou na prvním místě

Ti dokázali v tak těžkých podmínkách vytěžit z půdy to nejlepší – pěstovali například datle, a to díky bohaté zásobě spodní vody. Byli také zdatnými obchodníky a řemeslníky. Mozabité dodnes dodržují své tradice založené na asketickém způsobu života i na náboženských normách. Jsou známí svou solidaritou a tolerancí. Tradice se projevuje i v oděvu Mozabitů. Starší generace stále nosí své praktické tradiční oblečení saroual, jež je chrání před ostrými slunečními paprsky. Mladší ročníky už občas na sebe dají i něco ze západního stylu oblékání.

Masová turistika se zde nekoná

V oblasti M´Zab vyrostlo celkem sedm měst – Ghardája, Malika, Búnura, El Atteuf, Baní Izgán, Berriane a Guerrara. A stále si zachovávají svůj středověký ráz, jaký měla v 11. století. To ale neznamená, že v nich neuvidíte jezdit automobily. Ty zde jsou také, pokud se ovšem do úzkých uliček vejdou, protože původně byly navržené tak, aby jimi prošel povoz tažený oslem. Kdo by chtěl oblast M´Zabu poznat blíže, má možnost se ubytovat v soukromí. Masový cestovní ruch tu ale nečekejte. Počet míst k ubytování pro cestovatele je přísně omezen. Oblast totiž nestojí o zahlcení turistickými autobusy se zvědavými turisty, kteří by si zdejší obyvatele a jejich domovy fotili jako zvířata v ZOO.

Zdroj info: wikipedie.cz, https://www.bbc.com/travel/article/20210415-the-fortified-cities-on-the-fringes-of-the-sahara

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Albert Backer / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ghardaia1991.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.