Hrad Kašperk se těší na své návštěvníky: Nejvýše položený hrad u nás 1. května otevřel své brány

Majestátní gotický hrad Kašperk, jehož základní kámen položil sám český král a římský císař Karel IV., se vypíná na šumavskými lesy ve výšce 886 metrů nad mořem. Je nejvýše položeným českým hradem a určitě stojí za návštěvu. Co vám zde všechno čeká?

Jak se dostat na hrad Kašperk

Na hrad Kašperk vede několik cest. Dostat se k němu lze i z města Kašperské Hory, když se pěšky vydáte do zelené trase, která je dlouhá okolo čtyř kilometrů. Další trasa (žlutá) vede z malinké obce Žlíbek. Vzhledem k tomu, že stojí mimo silniční síť, ocení ji zejména ti, co milují pěší turistiku.

Máte-li s sebou dětský kočárek a neposedné děti, pak další možnost, jak přijít k hradu, je zaparkovat na placeném parkovišti, které stojí při silnici spojující Kašperské Hory s Nezdicemi. Odtud vede mírně kopcovitá cesta v délce asi jeden a půl kilometru, jež vás přivede až na hradní nádvoří. Pustit se po ní mohou i cyklisté. Hrad z pochopitelných důvodů není bezbariérový, ale i lidé na vozíku z jeho prohlídky mohou něco mít. Mají možnost přístupu na nádvoří hradu, kde je také toho spousta ke koukání, takže o zážitek nepřijdou.

Strážce hranice a obchodní cesty

Karel IV. nechal hrad Kašperk, jehož původní jméno bylo Karlsberg, vybudovat proto, aby chránil hranici s tehdy rozpínavým Bavorskem a hlídal i obchodní cestu. Není divu, že to bylo nutné, protože v dobách Otce vlasti a zejména jeho otce Jana Lucemburského došlo v Kašperských Horách k rozkvětu hornictví a přílivu nového obyvatelstva a horníků.

Silueta hradu ční nad zalesněnou krajinou a je moc hezká na pohled, o čemž svědčí spousta fotografií. Od roku 2002 byla tato kulturní památka postupně rekonstruována až do dnešní podoby. Návštěvníci mají k dispozici dva hodinové prohlídkové okruhy s průvodcem – Život na hradě a Stavba hradu, které je seznámí s každodenním životem na středověkém hradě a také se stavbou hradu. Výklad je pak doplněný videoprojekcí. A když vystoupáte až na vrchol hradní věže, otevře se před vámi krásný výhled na Šumavu a její okolí.

Od 1. května 2021 otevírá hrad své brány pro návštěvníky. K dispozici bude přístup na nádvoří a výdejová okénka pro občerstvení. Od 3. května pak budou moci návštěvníci zavítat na samostatnou prohlídku jádra hradu a vystoupat na východní věž, a to bez časového limitu.

Zdroj info: https://www.facebook.com/Hrad-Ka%C5%A1perk-193249594053007/

Náhledové foto: Pixabay

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.