Naučné stezky Bílých Karpat pro rodiny s dětmi i cyklisty

turisté

Bílé Karpaty jsou vyhlášené pro svou nádhernou přírodu. Obzvlášť teď na jaře zde můžete obdivovat rozkvétající chráněné orchideje a svěže zelené bukové lesy. Pokud máte chuť vydat se na výšlap, můžete si vybrat z několika tipů na zajímavé naučné trasy, které vám přinášíme v následujícím článku. Trasy jsou seřazeny od nejjednodušší, na kterou můžete bez obav vyrazit s dětmi, až po nejnáročnější, která je vhodná spíše pro zkušené turisty. V Bílých Karpatech si prostě přijde na své každý.

Naučná stezka Hradčovice – Drslavice

Tady rozhodně nešlápnete vedle. Naučná stezka se nachází v nejhodnotnější části přírodního parku Prakšická vrchovina a na deseti zastaveních vám představí vzácné druhy rostlin a živočichů, se kterými se na své cestě můžete setkat. Trasa je dlouhá 5 km a je vhodná naprosto pro všechny. Cestou minete několik mokřadů, studánku i starobylou kapličku. Pokud budete mít chuť, můžete navštívit i nedalekou rozhlednu Lhotka.

Naučná stezka Lopeník

Tato stezka je vhodná pro všechny věkové kategorie a tvoří ji 7,5 km dlouhý okruh kolem obce Lopeník. Nenechte se zmýlit, mezi chalupami se proplétat nebudete. Obec Lopeník má totiž jen kolem 300 obyvatel a stavení jsou poměrně roztroušená. Naučná stezka obsahuje 8 zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi okolní krajiny a životem místních obyvatel. Je přístupná celoročně, vhodná pro cyklisty a v zimě ji využívají i běžkaři.

louky Bílých Karpat

Louky Bílých Karpat: foto Pixabay

Javořinská naučná stezka

Tato turistická trasa je sice už náročnější (zdroje uvádějí střední náročnost), ale má jednu výhodu. Je rozdělena na několik různě dlouhých celků, takže si můžete vybrat délku túry podle svých schopností, buď nejkratší (5 km), střední (16 km) nebo dlouhou (23 km). Na 14 panelech vám stezka představí život v místní krajině a Horňácký folklor. Trasa je vhodná i pro cyklisty.

vstavače

Vstavače: foto Pixabay

Naučná stezka Okolo Hrozenka

Stezka Okolo Hrozenka je v našem výčtu nejnáročnější, ale také nejzajímavější. Vychází z obce Starý Hrozenkov a pokračuje přes Žítkovou, Vyškovec a Vápenice a je dlouhá 18 km. Pokud se na tak dlouhou túru necítíte, můžete si stezku opět rozdělit na dva celky, severní (5 km) a jižní (13 km). Na 12 zastaveních se dozvíte zajímavé informace o historii Moravských Kopanic, jejich obyvatelích a folkloru. Navíc si užijete krásné výhledy z místních kopců.

Zdroj: https://www.cojevbrode.cz/naucne-stezky-a-cyklotrasy/naucne-stezky-bilych-karpat

Turisté: Náhledové Foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.