Pohled ze San Marina

Hora, kterou postavili Titáni, aby se dostali na Olymp, dnes tvoří centrum miniaturní republiky

Jih Evropy je antickou mytologií doslova protkaný. A rozhodně nejde jen o příběhy, které nám (byť v trochu pozměněné formě) převyprávěl Eduard Petiška. Stačí se podívat na takové San Marino. V jeho srdci ční hora Monte Titano, což je poněkud velkolepé pojmenování pro bod v krajině, který měří jen 755 metrů. Takže jak asi tušíte, musíte tajemství jejího názvu hledat jinde.

Třetí nejmenší republiku Evropy najdeme v Itálii, a to coby kamenem dohodil od slavného letoviska Rimini. Každoročně sem zamíří okolo 3,5 milionů turistů (samozřejmě v době mimo jakákoliv omezení) a zajímavé je, že se většina z nich nezdrží déle než jeden den. Ano, tak maličké San Marino je.

Tři věže, které vás okouzlí

Pokud si vybavíte vlajku a státní znak San Marina, nejspíš si okamžitě představíte siluety tří věží. Všechny se vypínají na kopci Monte Titano. A proč ho místní pojmenovali právě takto? Inu, podle místní legendy – jde o uměle vytvořené návrší, za jehož stavbou stojí Titáni. Chtěli postavit schodiště vedoucí až na Olymp, kde si brousili zuby na vládce bohů Dia. Ale dokázali postavit jen první stupeň.

Monte Titano

Foto: Pixabay

Na vrcholu Monte Titano stojí pevnostní věže. Ta nejstarší – Guaita – pochází už z 11. století, Druhá cesta a Montale jsou o něco mladší. Všechny dohromady však tvoří unikátní celek. Navíc je z hory opravdu nádherný výhled.

Nahoru se můžete vydat pěšky i lanovkou

Štreka vzhůru není tak hrozná, jak se zdá. Zdatnější turisté dokonce zvládnou na vrchol Monte Titano i vyběhnout – vám však bude stačit pomalá procházka. Z parkoviště se nahoru dostanete asi za 15 minut, ale připravte se na to, že přece jen o cestu po rovince určitě nepůjde. Pokud se na to necítíte, nechte se nahoru vyvézt lanovkou a nádherné výhledy si vychutnejte až cestou dolů – anebo také ne. Záleží jen na vaší chuti.

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *