Tajuplné slovenské hrady: kus historie a nádherná příroda

hrad beckov

Jste-li milovníkem historie a české hrady a zámky máte dávno v malíčku, rozhodně neváhejte navštívit památky i u našich sousedů. Slovensko je jimi přímo poseté. V článku vám nabízíme několik tipů na výlet za historií jen kousek od našich hranic.

Hrad Beckov

Zřícenina hradu Beckov se nachází na slovenské straně Bílých Karpat a tyčí se na skále nad řekou Váh přibližně 8 km od Nového Mesta nad Váhom. Podle některých zdrojů je nejvíce fotogenickým hradem Slovenska. Pozůstatky prvního osídlení jsou zde již z 12. století, ale od požáru v roce 1727 je hrad opuštěn. Najdete zde mnoho zajímavých expozic, jako například výstavu středověké hygieny, dokumenty archeologického výzkumu na hradě nebo dobovou kovárnu. V okolí je navíc několik naučných stezek a cyklotras.

čachtice

Čachtice: foto Pixabay

Čachtický hrad

Tento prastarý hrad opředený tajemnými pověstmi není třeba představovat. Každý zná příběh o vražedkyni Alžbětě Báthoryové, která zde žila, a nakonec i uvězněná zemřela. Nyní je ale hrad rájem turistů, kteří obdivují nejen výhledy ze zříceniny do okolí. V obci Čachtice můžete navštívit přímo muzeum Alžběty Báthoryové, kde se také dozvíte více o historii samotného hradu a celých Čachtic. Dále se v okolí nachází množství sakrálních památek jako jsou kostely, zvonice nebo fara. Nachází se zde také několik zajímavých turistických tras, třeba na vrchol Velký Plešivec nebo rozhlednu Hájnica. Hradní brána se otevírá už 8. května, takže pokud máte možnost, vyrazte s chutí na výlet.

hrad trenčín

Trenčínský hrad: foto Pixabay

Trenčínský hrad

Tento zachovalý hrad je dominantou města Trenčín a patří mezi nejrozlehlejší hradní komplexy v celé Evropě. Slavným majitelem hradu byl mimo jiné i český panovník Zikmund Lucemburský, který zde nechal vybudovat tzv. Barbořin palác pro svou manželku. Najdete zde nespočet výstav a expozic, otevřené hladomorny nebo třeba kašnu lásky. V okolí Trenčína můžete kromě hradu obdivovat i krásy přírody, například Pružinskou Doupnou jeskyni nebo Vršatská bradla. Jste-li odvážní turisté, můžete absolvovat i některou z náročnějších turistických tras, které z Trenčína vycházejí.

Zdroje: http://www.hrad-beckov.sk/hrad/

https://cachtickyhrad.eu/

https://visit.trencin.sk

Hrad Beckov: Náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.