Hrad Saint-Pierre v italském údolí Aosta patří k symbolům zdejšího kraje

Pokud byste se nacházeli v italském městě Turín, tak po dálnici A5 se dostanete do 125 kilometrů vzdálené vesnice Saint-Pierre v údolí Aosta. Je to sice zajížďka, ale na konci cesty by na vás čekal stejnojmenný středověký hrad, který se nad obcí na skalnatém ostrohu vypíná, a to už od 12. století. Díky své malebnosti patří k symbolům zdejšího kraje.

Aosta je rodištěm canterburského arcibiskupa Anselma

Město Aosta leží v nadmořské výšce 583 metrů nad mořem. Nedaleko něho se nachází portál tunelu pod Mont Blancem. Historie města sahá až k době starých Římanů, jméno totiž dostalo na počest císaře Augusta. Do současnosti se zachovalo docela dost římských památek – starobylé městské hradby vysoké 6,4 metru, dvojitá městská brána tzv. Porta Praetoria se třemi oblouky i několik hradebních věží.

Další památky jsou pak středověké – katedrála Aosta ze 4. století, kostel svatého Ursuse s působivou křížovou chodbou nebo akvadukt Grand Arvou. Neméně zajímavé je to, že město Aosta je rodištěm Anselma z Canterbury (1034-1109), což byl canterburský arcibiskup, teolog a filozof, jeden ze zakladatelů scholastiky.

Kostel Saint-Pierre a hrad Saint-Pierre. Foto autor: Postcrosser; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:11CastelloDiSaintPierre.jpg

Hrad Saint-Pierre

Své jméno získal hrad po svých prvních majitelích, De Sancto Petro, kteří nechali vybudovat také dvě věže, jež stojí dodnes. První zmínky o hradu Saint-Pierre pocházejí z roku 1191, čímž se řadí mezi nejstarší hrady v údolí Aosta. Během staletí si na něm vystřídalo několik majitelů, kteří ho postupně upravovali k obrazu svému, případně ho nechali postupně chátrat, což bylo nejviditelnější v 19. století.

Jeho současnou podobu mu vtiskl baron Emanuele Bollati, jež si hrad upravil na své letní sídlo. Přestavby se ujal architekt Camille Boggi, který se nechal inspirovat bavorskými hrady. Hrad, který je od roku 1985 majetkem obce Saint-Pierre, funguje jako Regionální muzeum přírodních věd. Protože ale prochází rozsáhlou rekonstrukcí, není muzeum veřejnosti přístupné. Jeho exteriér je ale dostatečnou záplatou na to, abyste získali dojem, že jste sem nejeli nadarmo.

Na úpatí kopce, na němž stojí hrad, je farní kostel Saint-Pierre, přestavěný v roce 1872 na základech několika předchozích kostelů, z nichž nejstarší pocházel z doby před rokem 1 000. Mezi kostelem a hradem se nachází starobylá románská zvonice ze 12. století.

Zdroj: https://www.icastelli.it/it/valle-daosta/aosta/saint-pierre/castello-di-saint-pierre; https://www.italy-villas.com/to-italy/2015/tourist-attractions/castles/saint-pierre-castle; https://it.wikipedia.org/wiki/Castello_di_Saint-Pierre

Hrad Saint-Pierre. Náhledové foto autor: Marek Slusarczyk; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:11CastelloDiSaintPierre.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.