Hrady Fleckenstein, Hohenburg, Löwenstein a Wegelnburg je možné navštívit během jednoho dne. Stojí totiž blízko sebe

V bezprostřední blízkosti hranice mezi Francií a Německem, kousek od německé obce Hirchthal leží na francouzském území zřícenina hradu Fleckenstein. Je to druhý nejvíce navštěvovaný hrad v Dolním Alsasku. V jeho okolí je řada turistických stezek a sám hrad má výjimečný výhled na Severní Vogézy a přírodní park Falc. Kousek od něho pak leží další dva francouzské hrady – Hohenburg a Löwenstein. Na německém území stojí ještě hrad Wegelnburg. Všechny čtyři historické památky je možné navštívit jednu po druhé během jednodenního výletu.

Hrad Fleckenstein

Základní kámen hradu Fleckenstein byl postaven už ve 12. století, a to na pískovcovém kopci v nadmořské výšce 370 metrů nedaleko obce Lembach. Své jméno získal po prvních majitelích, rodině Fleckensteinů, kteří ho vlastnili až do roku 1720. V průběhu staletí byl hrad rozšiřován. Po staletí byl považován za nedobytnou pevnost.

Teprve vojákům krále Ludvíka XIV. se podařilo ho dobýt. V roce 1689 byl zcela zničen. Hrad je přístupný po silnici a dobře značených turistických stezkách. Na jeho prohlídku je třeba si vyčlenit asi hodinu času. Projdete si ho sami s průvodcovskou brožurou ve francouzštině, němčině a angličtině.

Hrad Löwenstein

Poblíž Wingenu v Alsasku, asi dva kilometry od hradu Fleckenstein se nachází zřícenina hradu Löwenstein v nadmořské výšce 530 metrů. První zmínka o něm pochází ze 13. století. V té době ho získal Rudolf Habsburský. Hrad byl postaven na dvou skalách – na východní hlavní hrad a na západní vnější předhradí.

Jeho bezpečí využívali ve 14. století loupeží rytíři. Hrad byl proto zničen a už nikdy nebyl přestavěn. To, co po něm zůstalo, bylo definitivně pobořeno v 17. století francouzskými vojáky. Z hradu toho moc nezůstalo, ale návštěva i tohoto místa stojí za to zejména díky krásným výhledům do okolí na údolí řeky Sauer.

Hrad Hohenburg

Jen půl kilometru od ruin hradu Löwenstein stojí hrad Hohenburg. Za jasného počasí je zde možné pozorovat Hornorýnskou nížinu a město Karlruhe. Hrad byl postaven nejspíš na počátku 13. století. Za třicetileté války byl poměrně hodně poškozen švédskými vojsky a v roce 1680 definitivně zbořen francouzskými vojáky. Dochovalo se ale z něho celkem hodně, takže milovníci starých kamenných zdí si zde užijí výhledů na ně. Na skále je třeba k vidění i hradní kašna.

Zřícenina hradu Wegelnburg. Foto autor: Gerd Eichmann; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wegelnburg-06-1990-gje.jpg

Hrad Wegelnburg

Necelý jeden kilometr od hradu Hohenburg leží v nadmořské výšce 572 metrů zřícenina hradu Wegelnburg. Je to nejvýše položený hrad ve Falckém lese. Založený byl ve 12. nebo 13. století. V roce 1679 byl pak zničený francouzskými vojsky pod velením generála Montclara stejně jako hrad Fleckenstein o rok později. I zde si příznivci hradních ruin přijdou na své. Zachována je brána, skalní schodiště, výklenky ve skále, obnovené oblouky.

Zdroj: https://www.fleckenstein.fr/; https://www.chateauxfortsalsace.com/fr/chateau/loewenstein/ https://en.wikipedia.org/wiki/Wegelnburg; https://de.wikipedia.org/wiki/Hohenburg_(Elsass); 

Zřícenina hradu Fleckenstein. Náhledové foto autor: Ambroise1415; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chateau_de_fleckenstein-9_stitch.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.