Vánoční ovoce v obchodech 1. díl – co všechno si lze dopřát

Vánoční ovoce v obchodech 1. díl: Naši předkové považovali za vánoční ovoce hlavně jablíčka a to ponejvíce ta červená. Dalším dostupným ovocem byly hrušky, dále sušené ovoce jako švestky, třešně a ovocné mísy a kompoty doplňovaly ořechy.

V moderní době máme na pultech obchodů doslova celý svět a hlavně před Vánoci se to exotickými druhy jen hemží. Zvykli jsme si považovat za vánoční ovoce právě je. Některé je již dobře známé, u jiných druhů váháme, zda je koupit či ne. Přece jen bývá dražší a bez zkušeností ani nevíme, zda bude k jídlu. Všechno ovoce při konzumaci musí být především zralé, některé druhy při správné péči doma dozrají, jiné nikoli. Pojďme si některé z nich představit.

Karambola

Má hvězdicovitý tvar a v ideální zralosti žlutozelenou barvu. Nakrájená na plátky ozdobí každý salát nebo sklenici s nápojem. Neloupe se, stačí jen škrabkou odstranit tuhá žebra na vrcholech hvězdice. Karambola je sladkokyselá a velmi osvěžující. Podobně jako rebarbora však obsahuje vysoké množství šťavelanů, takže není vhodné jíst jí větší množství.

Foto: Pixabay

Fíky

Většinou je kupujeme sušené, na pultech se však objevují i čerstvé. Fialové hruštičky jsou v plné zralosti sladké jako med. Fík musí být vybarvený a na pohmat měkký, ale ne rozměklý. Přezrálé ovoce je velmi sladké až mdlé a hodí se se spíše do smoothie nebo do jogurtu. Pevné fíky můžeme podávat i k masu, čerstvé nebo opečené či ogrilované. Nejvíce se ale uplatní v salátech, ať ovocných nebo zeleninových.

Liči

Drobné růžové šištičky skrývají bílou dužinu velmi jemné ale osvěžující chuti. Liči se prodává v plné zralosti, po utržení již nedojde, takže je třeba ho po nákupu brzy spotřebovat.. Před konzumací ho stačí oloupat a vyjmout velkou pecku. Liči koupíme i jako kompot.

 

Zdroj: https://vitalweb.cz/1671/exoticke-ovoce-zpestri-vas-jidelnicek-jake-druhy-jsou-nyni-dostupne-v-obchode, https://www.idnes.cz/hobby/domov/karambola-kyselina-stavelova-tropicke-ovoce.A140106_155130_hobby-domov_mce, https://www.idnes.cz/hobby/domov/fiky-jak-kupovat-a-jist.A140106_155354_hobby-domov_mce, https://prima-receptar.cz/tajemne-nashi/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.