Inspirujte se Středomořím – vyrobte si lahodný citrusový olej, který v kuchyni dokáže zázraky

Inspirujte se Středomořím a vyrobte si lahodný citrusový olej. Citrusová kůra, zejména z citronů a pomerančů, může být v kuchyni velmi užitečná a přidat lahodnou chuť a vůni do mnoha pokrmů. Podívejme se na některé nejznámější způsoby, jak lze citrusovou kůru použít v kuchyni.

Citrusové oleje jako ze Středomoří

Kůru nasekejte a ponořte do kvalitního oleje. Nechte macerovat a použijte do salátů, těstovin, nebo na pečené brambory.

Vyrobte si kořenící směs

Citrusová kůra může být použita jako součást kořenící směsi pro maso nebo zeleninu. Můžete ji nastrouhat na jemno a smíchat s pepřem, solí a jinými bylinkami, aby vytvořila aromatickou směs.

Foto: Pixabay

Další tipy pro využití kůry z citrusů

Ovšem omezovat využití kůry jen na přípravu oleje by byla škoda. Existuje totiž mnoho dalších možností.

  • Citrusová kůra v těstě: Přidejte nastrouhanou kůru do těsta. Kůra dodá dezertům vynikající chuť.
  • Citrusové krémy: Kůru jemně nastrouhejte a použijte k dochucení krémů či pudinků.
  • Kůra na ozdobu: Kůru nakrájejte na tenké proužky a můžete jí ozdobit dezerty nebo nápoje. Usušené proužky přidejte do horkých nápojů, třeba čaje, kávy nebo svařeného vína.
  • Citrusové octy: Ponořte kůru do octa a nechte macerovat. Ochucený ocet se hodí do salátů nebo marinád.
  • Citrusové sirupy: Kůru vařte s cukrem a vodou a použijte jako sirup do nápojů nebo do koktejlů.
  • Citrusové marmelády: Kůru vařte s cukrem a vodou, aby změkla, a pak přidejte do marmelády spolu s čerstvou dužninou ovoce.

Kůru lze také použít k dochucení čaje, kávy nebo koktejlů. Stačí ji přidat do horkého nápoje a nechat pár minut louhovat, aby uvolnila svou vůni.

Vždy je však důležité používat pouze organicky pěstované citrusy, protože ty konvenčně pěstované mohou obsahovat pesticidy a další škodlivé látky, které mohou být nebezpečné pro zdraví.

 

Zdroj: https://www.vseokoreni.cz/koreni/citronova-kura, https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vyuzit-kuru-z-citrusu-tohle-by-vas-mozna-nenapadlo-63357

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.