Plánujete road trip po Evropě? Tyto aplikace vám usnadní cestu

cestování plánování

Cestování autem po Evropě se v postcovidové době těší velké oblibě, a to především u mladší generace. Doslova za pár tisíc korun takto člověk může poznat zajímavá místa starého kontinentu. Pokud vás něco takového láká, nemusíte jezdit ani moc daleko. Směle můžete autem objevovat Česko či naše sousední státy.

Ať už se ale vydáte jenom za roh, nebo na druhý konec Evropy, nenechte nic náhodě. Cestu si dopředu pořádně naplánujte a připravte se na ni. Před i během tripu vám pomůžou zajímavé aplikace ve vašem smartphonu.

Navigace najde cestu za vás

Řada lidí se jim stále vyhýbá, ale elektronická navigace ve vašem mobilu vám pořádně usnadní život. Ne vždy totiž máte po ruce parťáka, který za vás bude neustále koukat do mapy a říkat kudy jet.

Velmi dobrou navigaci máte v Google Maps, které má na mobilu snad každý. Nebo si můžete stáhnout Waze či placený Sygic. Snadno si v nich označíte začátek a cíl cesty, přidáte zastávky a můžete jet.

cestování plánováníFoto: Pexels

Aplikace vás, mimo jiné, upozorní na radary, dopravní omezení či policejní hlídky. Ale pozor! Appky nejsou všemohoucí a někdy dostatečně včas nezaznamenají například jednodenní uzavření cesty či aktuální dopravní nehodu. A někdy vás můžou zavést i na hodně hrbolaté silničky. V tomto případě je třeba vždy mít kvalitní pouzdro na mobilmít kvalitní pouzdro na mobil v kombinaci s ověřeným držákem na mobil do auta, aby na něm telefon s navigací pěkně držel a nespadl při prvním menším hrbolku.

Parádní nocleh bez problémů

Představa, že pojedete na road trip a někde jen tak na noc zaparkujete a přenocujete v autě, je trošku mylná. Řada evropských zemí nepovoluje volné parkování v přírodě nebo na veřejném prostranství či parkovišti. Takovýto nepovolený free camping by se vám mohl pořádně vymstít v podobě nechtěného incidentu nebo pokuty od policajtů.

Pokud se chcete těmto problémům vyhnout, pomůže vám aplikace park4night. Vytvořte si vlastní konto a objevte skrytá místečka, kde můžete na jednu i více nocí zakempovatzakempovat. Ke každému kempovacímu místu máte podrobný popis, kolik se tam vejde aut, jaké je vybavení daného stellplatzu, či je veřejné, soukromé, zda jsou tam toalety a podobně. Řada míst je přímo u někoho na zahradě, takže je lepší si po vyhledání místa zavolat, zda je dané místečko ještě volné. Některá místa jsou bezplatná, jiná za menší poplatek.

Park4night

Foto: aplikace Park4night

Při placené verzi aplikace můžete vyhledávat místa také offline nebo si naplánovat itinerář celé cesty. Pokud se chystáte cestovat výhradě po Česku či Slovensku, pomůže vám také appka BezKempu nebo slovenská webová stránka HumnoKemp.

Ověřte si cenu paliva

Pokud chcete cestovat nízkonákladově, velkou podložkou vašeho road tripu se může stát pohon auta. Existuje vícero aplikací, které zjišťují aktuální cenu paliva nejbližších tankovacích stanic, ale třeba si dopředu ověřit, která je pro vás ta nej a bude fungovat právě na vaši cestu. Pokud se chystáte cestovat jenom po Česku či Slovensku, pomůže vám například Tank Navigator.

Manažujte společnou útratu bez dluhů

Pokud se na road trip vydáváte s kamarádem či vícero přáteli, je někdy těžké uhlídat, kdo platil naposledy, nebo kdo má komu, kolik zaplatit. Ještěže jsou tu chytré aplikace jako Splid či Splitwise, které za vás vše přepočítají, a vy můžete být v klidu, že vám nikdo nezůstane dlužen.

aplikace Splid

Foto: aplikace Splid

Z vaší strany to chce jen nezapomenout zaznamenat do aplikace každý společný výdaj a nastavit, kdo se na něm, jakou měrou podílel. Na konci cesty vám pak aplikace vypočítá, kdo má komu, kolik vrátit peněz.

Na záchod bez stresu

Během cesty i při návštěvě vybraných míst a měst může být někdy problém najít veřejné záchodky ve chvíli, kdy už fakt moc potřebujete. Existuje ale vícero aplikací, jako je například Toilet Finder, které vám hned ukážou mapu veřejných záchodků, případně doplní informace, kdy jsou otevřené a kolik se za ně platí.

Toilet Finder

Foto: aplikace Toilet Finder

Zdroje info: Autor, Park4night.com, toiletfinder. net, splid.app

Náhledové foto: Unsplash  

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.