Trpasličí skály, hrad Falkenštejn a Pavlínino údolí najdete v okolí Jetřichovic

V okrese Děčín leží obec Jetřichovice, jejíž okolí, nacházející se v na území Národního parku České Švýcarsko, je už 19. století cílem turistů. Zprvu oblast zpřístupnili tehdejší majitelé panství – Kinští, kdy byla obec využívána jako letovisko. Nyní přes obec vede i mezinárodní trasa E3 pro pěší turisty. Její okolí je turisticky velmi zajímavé díky pískovcovým skalním útvarům s vyhlídkami. Najdete tu také zříceninu hradu.

Hrad Falkenštejn

Asi půl kilometru severovýchodně za obcí Jetřichovice se nachází zřícenina skalního hradu Falkenštejn, kterému se říká také Sokolí. Dodnes se dochovaly ve skále vytesané základy některých staveb a světničky. Hrad pochází ze 14. století. Jedním z jeho majitelů byl i Jindřich Berka z Dubé, který si občas odskočil na loupežné výpravy do Lužice.

Později ho vlastnili Vartenberkové, ale nežili na něm. Po skončení husitských válek hrad zpustl a byl využíván už jen jako stanoviště požární hlídky. V 19. století s rozmachem turismu se stával častým cílem výletníků. Na hrad vás z Jetřichovic zavede odbočka ze žluté turistické trasy u rozcestí Pod Suchým vrchem.

Pavlínino údolí. Foto autor: Matěj Baťha; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nature_reserve_Pavlinino_udoli_(023).jpg

Pavlínino údolí

Dalším zajímavým místem v okolí Jetřichovic je přírodní rezervace Pavlínino údolí, dlouhé asi tři a půl kilometru. Je přístupné z obce po červené nebo zelené turistické trase, která vede okolo Greislova mlýna a vodní nádrže Pavlínka, kde lze spatřit skalní výklenek s poetickým názvem Rusalčina jeskyně. Romantická procházka vás provede kaňonovitým údolím říčky Chřibské Kamenice. Když budete mít štěstí, uvidíte vydru říční, ledňáčka říčního nebo čápa černého.

Trpasličí skála

Kousek od silnice z Jetřichovic do Rynartic stojí Trpasličí skála s reliéfy Sněhurky a sedmi trpaslíků. Dílo do skály v letech 1832 až 1833 vytesal rynartický lidový umělec Eduard Vater, dokončil ho jeho syn Ernst Vater.

Zdroj: https://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/pavlinino-udoli/

Pavlínino údolí. Náhledové foto autor: Huhulenik; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nature_reserve_Pavlinino_udoli_(023).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.