siena

Italská Siena aneb na prohlídku za ukradenými ostatky světice

Itálie nabízí spoustu zajímavých míst k návštěvě, ale jen Siena vás naláká na pozůstatky 600 let staré loupeže. A co bylo jejím cílem? Nic jiného, než ostatky zdejší slavné rodačky Kateřiny Sienské.

Šlo o světici ze 14. století, která křesťanskou církev své doby ovlivnila po mnoha stránkách. Už za svého života se stala tak slavnou, že byla po své smrti pohřbena v v Římě, resp. pod bazilikou Santa Maria Sopra Minerva. To se však lidem ze Sieny samozřejmě nelíbilo.

Hlava, která se proměnila v růže

Kateřina proslula zejména náboženským asketismem, který podle některých lidí hraničil až s šílenstvím. Není tedy divu, že zemřela relativně mladá (žila v letech 1347–1380. Ovšem už za 81 let (v roce 1461) ji mocnosti Vatikánu na základě prověřených zázraků prohlašují za svatou.

isena

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A není divu, že i obyvatelé 600 kilometrů vzdálené Sieny chtěli mít „svůj kousek světice“ doma. Vydali se tedy na loupežnou výpravu a z hrobky odcizili její hlavu. Byli však přistiženi strážemi. Kateřina Sienská si však očividně přála být ukradena, protože při pohledu do pytle se její hlava proměnila v plátky růží.

Kam za Kateřinou Sienskou

Dnes její relikviář s jejími ostatky uložen na pravé stěně lodi baziliky sv. Dominika (Basilica di San Domenico) v Sieně. Rozhodně však není jediným důvodem, proč byste se sem měli podívat. Tento boží svatostánek zdobí i celá řada dalších uměleckých děl. Bazilika pochází ze 14. století a později byla rozšířena v gotickém slohu. Její okna zdobí vitráže a stěny zase fresky, často s motivy ze života právě svaté Kateřiny.

Samostatným místem hodným obdivu je pak kaple sv. Kateřiny, v níž dnes ostatky odpočívají. Zatímco oltář, na kterém leží, pochází z 15. století, relikviář sám je neogotický ze století 20. Dohromady však tvoří opravdu půvabný pár. A jistě oceníte i bohatý mobiliář, mramorovou podlahu a spoustu dalších zajímavostí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *